Αθλητισμός

Κύπελλο Ερασιτεχνών: Το πανόραμα και ο δρόμος ως τον τελικό

Συγκλονιστική ήταν η πρόκριση του Πανηλειακού την Τετάρτη στη Ζάκυνθο, με τους Κυπελλούχους Ηλείας  να επικρατούν με 4-3 στην παράταση επί του Κατασταρίου παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν δυο φορές πίσω στο σκορ και μάλιστα τη  μία με δυο γκολ διαφορά. Επόμενος αγώνας αυτός της ερχόμενης  Τετάρτης κόντρα στην Καλαμάτα, σε ένα ντέρμπι απ’ τα παλιά.

Η «Πατρίς σπορ» σας παρουσίαζει σήμερα το πανόραμα του Κυπέλλου Ερασιτεχνών καθώς και τα βήματα μέχρι τον τελικό της διοργάνωσης.

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική
1. Άρης Αβάτου – Ελπίδα Σκουτάρεως    0-1
2. ΑΕ Διδυμοτείχου – ΓΣ Προσοτσάνης    4-0
3. Κεραυνός Πέρνης – ΠΑΟΚ Κοσμίου    2-4

2η αγωνιστική
4. ΑΕ Διδυμοτείχου – ΠΑΟΚ Κοσμίου    1-0

3η αγωνιστική (19/4)
Ελπίδα Σκουτάρεως –  ΑΕ Διδυμοτείχου


2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική
1. Μακεδονικός Βεύης – ΠΟ Τριγλίας    1-2
2. ΠΑΟΝΕ Επταλόφου – ΑΕ Αλεξάνδρειας    0-3
3. Εδεσσαϊκός – ΠΑΟ Κουφαλίων    1-2

2η αγωνιστική
4. ΑΕ Αλεξάνδρειας – ΠΑΟ Κουφαλίων    3-5 πεν. (1-1 κ.α. και παρ.)

3η αγωνιστική (19/4)
ΠΟ Τριγλίας –  ΠΑΟ Κουφαλίων

3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική
1. ΑΕ Λευκίμμης – ΑΕΠ Καραγιαννίων    2-0
2. Ερασιτέχνες ΠΑΣ Γιάννινα – Πυρσός Γρεβενών    2-1
3. Καστοριά – Θύαμις Καστρίου    2-1

2η αγωνιστική
4. Ερασιτέχνες ΠΑΣ Γιάννινα – Καστοριά    0-2

3η αγωνιστική (19/4)
ΑΕ Λευκίμμης –  Καστοριά

4ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική
1. Διγενής Νεοχωρίου – Ολυμπιακός Λαμίας    0-2
2. ΑΟ Σελλάνων – ΓΣ Αλμυρός    0-1 παρ.
3. Ποσειδών Νέων Πόρων– Αχιλλέας Φαρσάλων    1-0

2η αγωνιστική
4. ΓΣ Αλμυρός – Ποσειδών Νέων Πόρων    2-1

3η αγωνιστική (19/4)
Ολυμπιακός Λαμίας –  ΓΣ Αλμυρός

5ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική
1. Απόλλων Πάργας – Φωκικός    4-5 πεν.
2. Σκουφάς Κομποτίου – ΑΕ Μεσολογγίου    2-0
3. Αίολος Καρπενησίου – Αναγέννηση Σχηματαρίου    0-2

2η αγωνιστική
4. Σκουφάς Κομποτίου – Αναγέννηση Σχηματαρίου    5-1

3η αγωνιστική (19/4)
Φωκικός –  Σκουφάς Κομποτίου

6ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική
1. Ηρακλής Ψαχνών – Αστέρας Βλαχιώτη    1-3
2. Αργοναύτης Νέας Κίου – ΑΟ Ατλαντίς    1-3
3. Ένωση Πανασπροπυργιακού/Δόξας – Λεωνίδιο    5-4πεν.

2η αγωνιστική (12/4)
4. ΑΟ Ατλαντίς – Ένωση Πανασπροπυργιακού/Δόξας    1-2

3η αγωνιστική (19/4)
Αστέρας Βλαχιώτη –  Ένωση Πανασπροπυργιακού/Δόξας

7ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική
1. Ηρακλής Ξυλοκάστρου – Καλαμάτα    0-2
2. ΑΟ Κατασταρίου – Κεραυνός Αγίου Βασιλείου    2-0
3. ΑΟ Σάμης – Πανηλειακός    0-5

2η αγωνιστική
4. ΑΟ Κατασταρίου – Πανηλειακός    3-4 παρ. (3-3 κ.α)

3η αγωνιστική (19/4)
Καλαμάτα –  Πανηλειακός

8ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική
1. ΑΟ Σουρμένων – ΑΨΕΣ Πυθαγόρας    3-0
2. ΑΟ Σύρου – Διαγόρας Αγίας Παρασκευής    3-1
3. Ηρακλής Θυμιανών – Διαγόρας Ρόδου    1-5

2η αγωνιστική
4. Διαγόρας Ρόδου – ΑΟ Σουρμένων    3-4 παρ.
5. ΑΟ Σύρου – Κερατσίνι    0-5

3η αγωνιστική (19/4)
Κερατσίνι – ΑΟ Σουρμένων

9ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

2η αγωνιστική
1. Ερασιτέχνες Πλατανιά – Ηρόδοτος    0-7
2. Επισκοπή – ΟΦ Ιεράπετρας    2-4 πεν. (1-1 παρ.)

3η αγωνιστική (19/4)
Ηρόδοτος – ΟΦ Ιεράπετρας


ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ
4η αγωνιστική
Από τις 9 νικήτριες ομάδες όλων των ομίλων της 3ης αγωνιστικής θα κληρωθούν 2 ομάδες που θα αγωνισθούν μεταξύ τους σε ένα αγώνα, ενώ θα εξαιρεθούν οι υπόλοιπες 7 και θα περάσουν στον επόμενο γύρο χωρίς αγώνα.

5η αγωνιστική
Οι 8 ομάδες που θα προκριθούν από την 4η αγωνιστική ( η μία νικήτρια και οι 7 που εξαιρέθηκαν) θα αγωνισθούν σε 4 αγώνες

6η αγωνιστική – Ημιτελικοί αγώνες
Οι 4 νικήτριες ομάδες που θα προκριθούν από την 5η αγωνιστική θα αγωνισθούν σε 2 αγώνες

ΤΕΛΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ

Οι νικήτριες ομάδες των δύο ημιτελικών αγώνων θα συμμετέχουν στον Τελικό Αγώνα Κυπέλλου Ερασιτεχνικών Ομάδων. Ο Τελικός αγώνας θα διεξαχθεί σε γήπεδο που θα οριστεί από την Επιτροπή.

Όλη η επικαιρότητα