Αθλητισμός

Λαϊκός Αγώνας Δρόμου: Είναι πάντα μια γιορτή του αθλητισμού

Ο αθλητισμός πάντα ενώνει τους ανθρώπους και τους κάνει καλύτερους και πιο δημιουργικούς.

Και φυσικά συμμετέχοντας σε διοργανώσεις όπως αυτή που έγινε χθες στην Αμαλιάδα, απολαμβάνεις πέρα από την άθληση και την συναναστροφή με άλλους ανθρώπους, που έχουν την ίδια αγάπη για τον αθλητισμό.

Χθες λοιπόν έγινε ο Λαϊκός Αγώνας Δρόμου για την επέτειο του Πολυτεχνείου (μια διοργάνωση που γίνεται κάθε χρόνο στο πλαίσιο των επετειακών εκδηλώσεων για την εξέγερση του Πολυτεχνείου στις 17 Νοέμβρη 1973), όπου παράλληλα είχαμε και τη συλλογή ειδών πρώτης ανάγκης και τροφίμων για τις κοινωνικές δομές του Δήμου Ήλιδας

Τον αγώνα διοργάνωσαν ο Δήμος Ήλιδας και το Τμήμα Στίβου του Κοροίβου, με εκκίνηση και τερματισμό στην πλατεία Αγίου Αθανασίου στην Αμαλιάδα.

Η συμμετοχή για μικρούς και μεγάλους ήταν ελεύθερη.

Για τους δρομείς άνω των 12 ετών η διαδρομή ήταν 2.000 μέτρων, ενώ για τους μικρούς αθλητές (μαθητές δημοτικού και κάτω) ήταν 1.000 μέτρα.

Αναμνηστικά μετάλλια δόθηκαν κατά τον τερματισμό σε όλους τους συμμετέχοντες, ενώ έπαθλα (κύπελλα) έλαβαν οι νικητές της κάθε ηλικιακής κατηγορίας.

Τα είδη που συγκεντρώθηκαν ήταν : τρόφιμα μακράς διάρκειας, φάρμακα, είδη πρώτης ανάγκης, ρουχισμός κ.α.. Όλα τα είδη παραδόθηκαν αμέσως μετά τον αγώνα στις νέες κοινωνικές δομές του Δήμου Ήλιδας Κοινωνικό Παντοπωλείο και Κοινωνικό Φαρμακείου, που λειτουργούν σε συνεργασία με το Σωματείο Μη Κερδοσκοπικού Χαρακτήρα «Ίκελος».