Μπάσκετ

Λαύριο – Προμηθέας 73-85: Με… φόρα από τη Λιουμπλιάνα οι Πατρινοί

Ο Προμηθέας πήρε μια σχετικά άνετη νίκη στην έδρα του Λαυρίου, με τους Πατρινούς να έχουν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και να φτάνουν στη νίκη με 85-73, παρά την αντίδραση του Λαυρίου στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά μετά και τη νίκη στην Λιουμπλιάνα επί της Ολύμπια πήρε την 7η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στο 3-7, μετά από 10 αγωνιστικές στην Basket League.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και πήραν το προβάδισμα με 14-10, μετά από 5 λεπτά αγώνα, με το Λαύριο να μην μπορεί να ακολουθήσει και να βρίσκεται στο -9 στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-27).

Ο Γκίκας έδωσε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στον Προμηθέα (18-29), με τους Πατρινούς να τρέχουν ένα επιμέρους 11-5 για το 23-38, μετά από 3’25” στη δεύτερη περίοδο. Ο Μπράουν με εύστοχο τρίποντο έκανε το 25-41 και οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν προβλήματα. Το Λαύριο έδειξε σημάδια… ζωής και έκανε το 33-43 με λέι απ του Κακλαμανάκη, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την ψυχραιμία τους και πήγαν στα αποδυτήρια με +12 (35-47).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Λαμπ έριξε τη διαφορά στους 9, με όμορφη ατομική προσπάθεια. Με επιμέρους 15-4 μέσα σε λιγότερο από 5 λεπτά, οι γηπεδούχοι αρχικά έφεραν το παιχνίδι στον πόντο με λέι απ του Νίξον (50-51), ενώ ο Λαμπ λίγο αργότερα μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και έδωσε το προβάδισμα στο Λαύριο μετά από το ξεκίνημα του αγώνα (52-51, 26′). Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και με τον Προμηθέα να κρατά το προβάδισμα με 58-61 (30′).

Στο 4ο λεπτό της τελευταίας περιόδου, ο Μέιερ ευστόχησε για 3 και ανέβασε τη διαφορά στο +8 (60-68). Ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ του Προμηθέα πήρε… φωτιά και με 4 σερί πόντους έφερε ξανά τους Πατρινούς στο +10 (62-72, 35′). Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε ο Γκίκας, καθώς με 3 διαδοχικά καλάθια κρατούσε τον Προμηθέα σε απόσταση… ασφαλείας (66-78, 38′). Τα τελευταία δύο λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στη νίκη με 85-73.

Δεκάλεπτα: 18-27, 35-47, 58-61, 73-85

On Fire: Ο Νίκος Γκίκας ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 17 πόντους, έχοντας 7/8 δίποντα και 1/2 τρίποντα σε 23 λεπτά.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +16 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά για τους Πατρινούς (25-41)

Ξεχώρισαν: Οι Μπράουν και Έλις με 14 πόντους ξεχώρισαν από τον Προμηθέα, ενώ από πλευράς Λαυρίου ο Μιλόσεβιτς είχε 14.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Οι Πατρινοί κυκλοφόρησαν καλύτερα τη μπάλα και μοίρασαν 22 ασίστ, την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 10.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Σταματόπουλος, Πουρσανίδης