Αθλητισμός

Νίκη Τραγανού – Άρης Αρχ. Ολυμπίας 2-1: To «γύρισε» και… ξέφυγε!

Με δύο γκολ του Δ. Κολοτούρου η Νίκη Τραγανού «εξαφάνισε» το προβάδισμα που είχε πάρει από νωρίς – μόλις στο 4′ – ο Άρης Αρχ. Ολυμπίας με το γκολ του Δημητρουλόπουλου και ξέφυγε με διαφορά 6 βαθμών στην κούρσα του πρωταθλήματος. Οι παίχτες του Σ. Αντωνόπουλου δεν πτοήθηκαν από το γρήγρο γκολ των φιλοξενούμενων και μέσα σε 20 λεπτά γύρισαν το ματς σε 2-1, σκορ που κράτησαν μέχρι το τέλος και πανηγύρισαν μαζί με τους φιλάθλους τους μια σπουδαία νίκη.

Παρακολουθήστε παρακάτω την περιγραφή του αγώνα που διεξήχθη το απόγευμα της Δευτέρας σε πραγματικό χρόνο

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων είναι οι εξής:

Nίκη Τραγανού: Λαμπρόπουλος, Φάσκο, Γουβαλάρης, Μπαρδούσης, Δούλος, Μαρκόπουλος, Δ. Κολοτούρος, Βουρτσάνης, Ν. Κολοτούρος, Παναγόπουλος, Στ. Κολοτούρος

Άρης Αρχ. Ολυμπίας: Aλεξανδρόπουλος, Αναμουρλίδης, Μπακάλης, Γαλανόπουλος, Πανάκης, Καρύδης, Δημητρουλόπουλος, Σπηλιόπουλος, Πετρόπουλος, Καπατσούλιας, Μπρης

Οι εξαιρετικές καιρικές συνθήκες που επικρατούν «έπρωξαν»τον κόσμο στο γήπεδο. Υπολογίζεται ότι αυτή την στιγμή βρίσκονται περίπου 700 φίλαθλοι και η προσέλευση συνεχίζεται.

1′ Ξεκίνησε το παιχνίδι

4′ Γκολ! 0-1 Ο Άρης Αρχαίας Ολυμπίας με κεφαλία του Ζαχαρία Δημητρουλόπουλου από κόρνερ που εκτέλεσε ο Πετρόπουλος.

8′Γκολ! 1-1 Η Νίκη Τραγανού με γκολ του Δ.Κολοτούρου! Ύστερα από προσπάθεια του Μαρκόπουλου, ο οποίος συγκρούστηκε με τον τερματοφύλακα Αλεξανδρόπουλο, με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στα πόδια του ανενόχλητου Δ. Κολοτούρου, που δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία για την ισοφάριση.

15′ Μετά τα δύο πολύ γρήγορα γκολ συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο του αγώνα χωρίς άλλη αξιόλογη φάση.

24′Γκολ! 2-1 Η Νίκη Τραγανού έφερε «τούμπα» το ματς με το δεύτερο γκολ του Δ. Κολοτούρου με κεφαλιά αυτή τη φορά μετα απο εξαιρετική σέντρα του Βουρτσάνη

Στο άλλο ματς της κατηγορίας που διεξάγεται αυτή την στιγμη ο Ενιπέας προηγείται 1-0 της Δάφνης με το γκολ του Στροφύλλα στο 20′

27′ Σουτ – φάουλ του Πανάκη για τον Άρη Αρχ. Ολυμπίας, η μπάλα κατέληξε πάνω από το δοκάρι του Λαμπρόπουλου.

33′ Μεγάλη διπλή ευκαρία για τον Άρη Αρχ. Ολυμπίας. Ο Καπατσούλιας επωφελήθηκε από το λάθος της άμυνας των γηπεδούχων αλλά νικήθηκε δυό φορές απο τον Λαμπρόπουλο.

44′ Καλή στιγμή για τη Νίκη όταν μετά από κομπίνα σε εκτέλεση φαόυλ του Μαρκόπουλου και πάσα στον Δούλο το σουτ του τελευταίου απομάκρυνε σε κόρνερ τελαυταία στιγμή ο Καρύδης.

Τέλος ημιχρόνου. Η Νίκη προηγείται με 2-1 με τα γκολ του Δ. Κολοτουρου που ανέτρεψαν το αρχικό – εις βάρος- της 0-1 όπως είχε διαμορφωθεί από το γκολ του Δηνητρουλόπουλου στο 4′

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Χωρίς κάποια αλλαγή οι δυο ομάδες

48′ Ευκαιρία για τη Νίκη. Ο Πανάκης έδιωξε σε κόρνερ την επικίνδυνη παράλληλη σέντρα του Μαρκόπουλου. Από την εκτέλεση του επωφελήθηκε ο Στ. Κολοτούρος ο οποίος όμως έστειλε με κεφαλιά την μπάλα άουτ

60′ Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Στριγγας και Οικονομίδης πήραν τις θέσεις των Μπακάλη και Σπηλιόπουλου

66΄ Ευκαιρία έχασε ο Άρης για να φέρει το ματς στα ίσα. Άουτ το σουτ του Οικονομίδη από πλεονεκτική θέση.

70′ Πρώτη αλλαγή για τη Νίκη. Στη θέση του Μαρκόπουλου μπήκε ο Ψυχογιός

72′ Γκολ για τη Νίκη με τον Παναγόπουλο που όμως δεν μέτρησε καθώς ο επιθετικός των γηπεδούχων υποδείχτηκε σε θέση offside

Στο άλλο ματς της κατηγορίας ο Άντερσον ισοφαρίζει για την Δάφνη στο παιχνίδι με το Λατζόι σε 1-1(65′)

78′ Έκλεισε τις αλλαγές του ο Άρης. Παπαγεωργίου στη θέση του Πετρόπουλου

79′ Δεύτερη αλλαγή για τη Νίκη. Τη θέση του Ν. Κολοτούρου πήρε ο Νικολόπουλος

Δέκα λεπτά απέμειναν. 2-1 το σκορ υπερ των γηπεδούχων

2-1 ο Ενιπέας την Δάφνη με γκολ του Τσίγκριλα

86′ Τελευταία αλλαγή και τη Νίκη. Ο Δούλος έδωσε τη θέση του στον Κ. Κολοτούρο

90′ Μεγάλη ευκαρία λίγο πριν το φιναλέ για τον Άρη. Κόρνερ εκτέλεσε ο Στρίγγας,προβολή από τον Παπαγεωργίου, σωτήρια έδιωξε ο Λαμπρόπουλος

Τέλος του αγώνα.

Μεγάλη νίκη για τη Νίκη Τραγανού που άφηνει πλεόν 6 βαθμούς πίσω του τον Άρη Αρχ. Ολυμπίας!