Γ Εθνική

Ναύπλιο 2017 – Πανηλειακός 2-1: Πάλεψε αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό!

Οι ερυθρόλευκοι με δυο γκολ στις αρχές των ημιχρόνων «λύγισαν» από την ομάδα του Αλ. Μαντζούνη ενώ διαμαρτύρονται και για ένα πέναλτι που δεν τους δόθηκε.

Για τρίτο συνεχόμενη παιχνίδι με άδεια χέρια έφυγε από το γήπεδο ο Πανηλειακός, αφού όσο και αν προσπάθησε στο Ναύπλιο γνώρισε την ήττα με 2-1 από την ομώνυμη ομάδα για την 13η αγωνιστική του 7ου ομίλου.

Οι ερυθρόλευκοι δέχτηκαν γκολ στο ξεκίνημα και των δύο ημιχρόνων και παρ’ ότι μείωσαν λίγο πριν το φινάλε με τον Αρβανίτη δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από το ματς.

Οι φιλοξενούμενοι πάντως διαμαρτύρονται για ένα πέναλτι που δεν τους δόθηκε με το σκορ στο 1-0 όταν αμυνόμενος των γηπεδούχων βρήκε τη μπάλα με το χέρι μες στη περιοχή όμως ο διαιτητής Λιάρος έδειξε «παίζετε».

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι όπως συνηθίζουν στα εντός έδρας παιχνίδια τους ξεκίνησαν δυνατά και στο 1’ και το 3’ διαδοχικά σουτ του Καλλιμάνη πέρασαν άουτ. Στο 11’ το Ναύπλιο άνοιξε το σκορ με τον Λαθύρη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Καλλιμάνη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 13’ ο Καλλιμάνης σούταρε ξανά άουτ και στο 15’ στην πρώτη καλή στιγμή του Πανηλειακού ο Σκαφίδας απέκρουσε σουτ του Παπαπέτρου. Στο 23’ ο Ρούνης, στην πρώτη του εμφάνιση με τα ερυθρόλευκα, βρέθηκε σε εξαιρετική θέση αλλά έστειλε τη μπάλα έξω και στο 27’ και   ο Καλλιμάνης και πάλι, έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ. Στο 40’ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι αμυντικού του Ναυπλίου μέσα στην περιοχή όμως ο διαιτητής δεν είδε παράβαση και έδειξε «παίζετε» με το 1-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Αλ. Μαντζούνη αφού αρχικά απείλησε με το σουτ του Κωτσοβού απο καλή θέση να καταλήγει άουτ, στο 54’ έφτασε στο 2-0 μετά απο κόρνερ του Τριανταφύλλου και κεφαλιά του προωθημένου Παναγόπουλου.  Στο 63′, η κεφαλιά του Μπουρνέλη δεν βρήκε στόχο και στο 78’ οι ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 2-1 όταν ο Αρβανίτης επωφελήθηκε από λάθος του Σκαφίδα και έβαλε ξανά τον Πανηλειακό στο ματς. Στο 82′ πάλι ο Καλλιμάνης δεν μπόρεσε να απειλήσει τον Καρακίτσο με το 2-1 να μένει μέχρι τέλους αφού στα εναπομείναντα λεπτά, η ομάδα του Κ. Λούσκου δεν κατάφερε να φτάσει με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ.

Οι συνθέσεις

ΝΑΥΠΛΙΟ 2017: Σκαφίδας- Διαμαντής Ι, Μπούκουρης, Καπλατζλής Χρ.,Παναγόπουλος- Κίτος, Τριανταφύλου (90′ Μπεντούλη), Π.Καπλατζής (72′ Μουσταφά)- Κοτσοβός (89′ Λέρμας), Καλλιμάνης, Λαθύρης (85′ Διαμαντής ΙΙ).

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ: Καρακίτσος, Κωστόπουλος (75′ Λιαρόπουλος), Κύταρης (52′ λ.τρ. Αρβανίτης), Μπουρνέλης, Τσίγκρηλας, Λίλα, Λούσκος, Σταματελάτος, Ρούνης (77′ Αντύπας), Πρέντι, Παπαπέτρου.