Αθλητισμός Ηλεία

Νίκησε 3-1 τη Δόξα Νέας Μανολάδας: Η Νίκη Τραγανού στη Γ` Εθνική για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Δόξα Ν. Μανολάδας – Νίκη Τραγανού 1-3

Την άνοδο της Νίκης στη Γ` Εθνική Κατηγορία γιορτάζει το Τραγανό.

Η ομάδα του Σπύρου Αντωνόπουλου, στο 2ο ματς της σειράς των τελικών της Α1 κατηγορίας Ηλείας με την Δόξα Νέας Μανολάδας, επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 καταφέρνοντας να πάρει την πολυπόθητη άνοδο στην Γ` Εθνική.

Η εξέλιξη του ματς

Στο 7ο λεπτό η Δόξα έχασε πέναλτι (Δημητρόπουλος) που μπλόκαρε ο Αντωνόπουλος.

Το ημίχρονο τέλειωσε 0-0 με τους γηπεδούχους να είναι γενικά καλύτεροι. Όμως στην επανάληψη η Νίκη Τραγανού μπήκε δυνατά στο γήπεδο και στο 48` από φάουλ του Ν. Κολοτούρου ο Γεωργιόπουλος με γυριστή κεφαλιά έκανε το 0-1.

Στο 67` ο Ν. Κολοτούρος σε φάση διαρκείας έγραψε το 0-2.

Η Δόξα πίεσε και στο 74` μείωσε σε 1-2 με τον Πυρρή.

Στο 77` οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι …

Στο 85` από λάθος υπολογισμό του γκολκίπερ Κανελλόπουλου ο Δ. Κολοτούρος έκανε το 1-3 που σφράγισε τη νίκη και κάτ` επέκταση τη άνοδο στη Γ` Εθνική για την ομάδα του Σπύρου Αντωνόπουλου.