Α.Ο. ΜΑΚΡΙΣΙΑ – ΕΝΙΠΕΑΣ ΛΑΝΤΖΟΙΟΥ: 1 – 0 Με τη δύναμη της έδρας…

Πολύτιμη νίκη με σκορ 1 – 0, κόντρα… σε όλα τα προγνωστικά  πριν τον αγώνα που μιλούσαν για άνετη επικράτηση του Ενιπέα Λαντζοίου, πήρε το απόγευμα του Σαββάτου στην έδρα του ο Α.Ο. Μακρισίων! Στηριζόμενοι  οι γηπεδούχοι για ακόμα μια φορά στην δύναμη που τους δίνει η «καυτή» έδρα τους, απέδειξαν ότι κανένα ματς δεν κερδίζεται με τα λόγια και τη φανέλα, παρά μόνο μέσα στο γήπεδο! Και οι παίκτες  του Ενιπέα ιδίως στο β΄ ημίχρονο μάλλον… ήταν σε άλλο γήπεδο, και ως ομάδα δεν είχαν καμία σχέση με την εμφάνιση της πρεμιέρας στη Μανωλάδα!  Με τέτοιες εμφανίσεις όμως , από παίκτες αξίας… όπως αυτούς που έχει φέτος ο Ενιπέας, δεν δικαιολογούν  θέση στην τετράδα!

Οι  φάσεις και το μοναδικό  γκολ!

Μόλις στο 12΄μπήκε ωραία ο Τσαντίλης στην περιοχή, όμως πριν το τελικό σουτ φάτσα με τον Τσάμπρα , πρόλαβαν οι αμυντικοί και έδιωξαν σε κόρνερ! Στο 19΄ωραίο φάουλ του Μπατζάκα, σύριζα άουτ! Στο 23΄νέο φάουλ του Σταματελάτου στην εξωτερική πλευρά των διχτύων! Στην επανάληψη και στο 49΄ φάουλ του Δαλαβούρα από πλεονεκτική θέση, έδιωξε εντυπωσιακά ο Τσάμπρας! Στο 55΄ο ΑΟΜ πλησίασε για πρώτη φορά το γκολ, όμως  η κοντινή κεφαλιά του Μούτσου έφυγε σύριζα άουτ από το οριζόντιο δοκάρι! Όμως στο επόμενο λεπτό έγινε το τελικό 1 – 0, όταν ο Μάζης εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας του Ενιπέα, σέρβιρε στον Μούτσο και αυτός «ξετίναξε» τα δίχτυα του Δασκαλόπουλου! Ένα γκολ που διαχειρίστηκαν έως το φινάλε οι γηπεδούχοι, όπως στο ματς κυπέλλου με την Κρέστενα! Καθώς στο 67΄ο Γκρίλλας έπιασε το σουτ στο απέναντι  «Γ» του Τσάμπρα, με τον τελευταίο να διώχνει  ενστικτωδώς σε κόρνερ! Στο 80΄λίγο έλλειψε ο ταλαντούχος Στ. Μπατζάκας να κάνει το 2 – 0, όμως η κεφαλιά που έπιασε σε κενή εστία πήρε ύψος και έφυγε άουτ! Η τελευταία καλή στιγμή στο ματς έγινε στο 84΄, όταν ο Τσαντίλης μπήκε από δεξιά  και σούταρε δυνατά στην κλειστή γωνία του Τσάμπρα, που και πάλι ήταν παρών… διώχνοντας σε κόρνερ!

ΜΑΚΡΙΣΙΑ: Τσάμπρας, Γ. Ηλιόπουλος(67΄Αντύπας), Φ. Ηλιόπουλος, Διονυσόπουλος, Τσίτσος, Μπαλαούρας, Μούτσος,  Καββαθάς(95΄Δεσύλλας), Σταματελάτος, Μάζης (93΄Κύτταρης ), Μπατζάκας(87΄Πετρόπουλος )

ΕΝΙΠΕΑΣ: Δασκαλόπουλος, Βαγγόπουλος(74΄Γκουβέρος), Δαλαβούρας, Τσαντίλης, Κωτσάκης, Δ. Τσίγκρηλας, Γκρίλλας, Δαβουρλής, Γαλανόπουλος (67΄ Π. Τσίγκρηλας), Παπαγεωργίου, Τριανταφύλλης(80΄ Καραχάλιος ).