Μπάσκετ

Οίακας – Κόροιβος 57-93: Περίπατος στο Ναύπλιο με σούπερ Μαστρογιαννόπουλο!

Η ομάδα του Κώστα Δελέγκου, σαφώς ανώτερη ποιοτικά, πήρε διψήφια διαφορά από το α΄ δεκάλεπτο!

O Κόροιβος, όπως αναμενόταν άλλωστε, νίκησε εύκολα το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου τον ουραγό Οίακα στο Ναύπλιο με 93-57 για την 8η αγωνιστική της Α2 Εθνικής και έφτασε τις 5 νίκες στο πρωτάθλημα, της Α2 Εθνικής κατηγορίας, παραμένοντας ετσι στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας!

Η ομάδα του Κώστα Δελέγκου, σαφώς ανώτερη ποιοτικά, πήρε διψήφια διαφορά από το α΄ δεκάλεπτο, στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 28 πόντους (18-46) και έφτασε άνετα στην επικράτηση με 36 πόντους διαφορά. Πρώτος σκόρερ και φυσικά πρωταγωνιστής του ματς ο  Μαστρογιαννόπουλος με 24 πόντους (6/10 τρίποντα), και να κατεβάζει 7 ριμπάουντ, η ομάδα της Ηλεία πήρε το προβάδισμα από την αρχή και δεν κοίταξε πίσω, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Κάππος, Τάταρης, Γκαβασιάδης.

Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος-Αργυρούδης-Γεράνιος

Δεκάλεπτα: 9-22, 20-47, 42-69, 57-93

Οίακας (Κουλουριώτης): Μερμίγκης 13 (6/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μιχόπουλος 15 (4/7 τρίποντα, 4 λάθη), Καστραντάς Μ., Τουρλής 2, Καστραντάς Γ., Χόρτσας 2, Σκλήκας, Τσανίδης, Χαϊδάς 2 (6 ασίστ), Λιάκος, Χάχαλος 2, Cvorovic 21 (4/9 βολές, 7/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ).

Κόροιβος (Δελέγκος): Παπαρέγκας 9 (3/13 σουτ), Ναούμης 5 (1/5 τρίποντα, 0/3 δίποντα), Ετζιάκα 2, Κατσαβόπουλος 6, Μαστρογιαννόπουλος 24 (3/3 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κάππος 12 (6/8 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Μιχαλούτσος 5, Μαστόρος 8 (1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκαβασιάδης 10 (7 ριμπάουντ), Νάνος 2, Τάταρης 10.

Η εικόνα  της Α2  Μπάσκετ Ανδρών:

Η Ελευθερούπολη πήρε το ντέρμπι με το Ψυχικό

Η Ελευθερούπολη εκμεταλλεύτηκε τη δύναμη της έδρας, πάτησε το γκάζι στα μισά της τέταρτης περιόδου και επιβλήθηκε εντός έδρας του Ψυχικού (80-74), στο πιο ενδιαφέρον παιχνίδι του πρώτου πιάτου της 8ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας.

Ο Διονύσης Σκουλίδας (20 πόντοι, 6 ριμπάουντ), ο Σωκράτης Ναούμης (18 πόντοι με 4/5 τρίποντα) και ο Διογένης Γοργόνης (16 πόντοι) ήταν οι τρεις παίκτες που τράβηξαν κουπί για τους γηπεδούχους, που έκλεισαν τον αγώνα με 47.8% στα τρίποντα. Από την άλλη, το Ψυχικό πλήρωσε τη δική του αστοχία στα περιφερειακά σουτ (6/29 τρίποντα – 20.7%), αλλά και τα πολλά χαμένα ριμπάουντ (22 έναντι 33).

Ο Πανερυθραϊκός είχε σαφώς πιο εύκολο έργο απέναντι στη Δάφνη Δαφνίου (80-62), ενώ ο Χαρίλαος Τρικούπης έφτασε τις δύο σερί νίκες μετά την εντός έδρας επικράτηση επί του Αμύντα (81-65).

Το Παγκράτι πήρε νίκη – ανάσα επί του Φίλιππου Βέροιας στην προσπάθεια που κάνουν οι δύο ομάδες για αποφυγή του υποβιβασμού.

Νίκη ανόδου, νίκη τίτλου κι ας είναι νωρίς, νίκη-επίδειξη δύναμης για την Καρδίτσα, που επικράτησε με 93-88 στην έδρα του Τρίτωνα σε αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική της Α2 Ανδρών χθες το απόγευμα!