Ολυμπιακός Σαβαλίων – Πέλοπας Πύργου 2-1: Ο Κολτσίδας του έδωσε την πρώτη νίκη!

Χρειάστηκε να περάσουν τρεις αγωνιστικές για να πανηγυρίσει την πρώτη του φετινή νίκη ο Ολυμπιακός Σαβαλίων που χθες στην έδρα του επικράτησε έστω και δύσκολα με 2-1 του Πέλοπα Πύργου, ο οποίος γνώρισε την πρώτη του φετινή ήττα στην Α1. Οι ερυθρόλευκοι πήραν στο ξεκίνημα τα ηνία του αγώνα και αφού στο στην μεγαλύτερη τους στιγμή μέχρι εκείνο το διάστημα, ο Χοτζάι μέσα από την περιοχή στο 20’ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, άνοιξαντο σκορ στο 30’ όταν ο ίδιος παίκτης μετά από παράλληλη σέντρα του Αντωνόπουλου, έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 που ήταν σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, τα Σαβάλια διατήρησαν την κατοχή, με τον Πέλοπα να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα όμως στο 65’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Παπαγεωργίου με δεύτερη κίτρινη. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι νεοφώτιστοι, τρία λεπτά αργότερα ισοφάρισαν σε 1-1 όταν ο Γεωργίου έφυγε στην αντεπίθεση και με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Ζωμένο. Τους τρεις βαθμούς τελικά στον Ολυμπιακό έδωσε στο 75’ ο Κολτσίδας όταν μετά από φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή, από κοντά έγραψε το τελικό 2-1.

Οι συνθέσεις

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ζωμένος, Μ. Μαρκόπουλος, Τσακοπιάκος (75’ Σταυρούλιας), Σαββανίδης, Γιαννακόπουλος, Χ. Μαρκόπουλος (90’ Κουμουκέλης), Κολτσίδας (88’ Παρασκευόπουλος), Αβραμόπουλος (92’ Μπαμπίκης), Χοτζάι, Αντωνόπουλος, Μπογονικολός

ΠΕΛΟΠΑΣ: Τ. Πλατής, Παναγόπουλος, Π. Πλατής, Παπαγεωργίου, Β. Πλατής (86’ Βαρζελιώτης), Αστερόπουλος, Μακρής, Γεωργίου (77’ Παπαδάτος), Κανελλόπουλος (83’ Δ. Πλατής), Δημητρόπουλος (65’ Κοζοκάρου), Δαβουρλής