ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  ΖΑΧΑΡΩΣ  – ΘΥΕΛΛΑ ΠΥΡΓΟΥ 4 – 3: Ευκολότερα… από το τελικό σκορ!

Σπουδαία βαθμολογικής σημασίας νίκη πήρε το απόγευμα του Σαββάτου στην έδρα του ο Ολυμπιακός Ζαχάρως, επικρατώντας με σκορ 4 – 3 της αξιόμαχης Θύελλας Πύργου! Οι γηπεδούχοι του Στ. Μεντή παρά τις πολλές τους απουσίες, άνοιξαν το σκορ στο 4΄με κεφαλιά του Έλιοτ, που σκόραρε σε βάρος της πρώην ομάδας του! Όμως η Θύελλα δεν πτοήθηκε από το γρήγορο γκολ, και στο 30΄εφτασε στο 1 – 1 με ωραίο σουτ του Κουβελιώτη! Μάλιστα στο 35΄από λάθος του γκολκίπερ της Ζαχάρως, ο νεοαποκτηθείς Νικολόπουλος έγραψε το 1 – 2! Όμως οι Ζαχαραίοι ανέβηκαν στην συνέχεια, και έφτασαν στο 2 – 2 στο 43΄με κεφαλιά του προωθημένου Φ. Αλεξανδρόπουλου, ύστερα από κόρνερ του Μπιμπή! Όμως  το α΄ μέρος δεν έληξε έτσι, καθώς στις καθυστερήσεις  ο Μπιμπής από εξοχή ασίστ του Σωτηρόπουλου, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Ζαχάρως(3 – 2)!  Στην επανάληψη  το ματς  κρίθηκε στο 53΄, όταν ο διαιτητής Παυλόπουλος απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Παπαγεωργίου της Θύελλας γιατί τον εξύβρισε, σύμφωνα πάντα με το Φ.Α.! Έτσι  το τέταρτο γκολ για τη Ζαχάρω ήρθε στο 75΄, όταν ο Γ. Κουρούβανης εκμεταλλεύτηκε το μακρινό βολέ του γκολκίπερ  και ξεχύθηκε στην αντεπίθεση «καθαρίζοντας»… τη νίκη για τη Ζαχάρω! Το μόνο που κατάφερε η Θύελλα ήταν να μειώσει στο 86΄σε 4- 3 , όταν ο Χριστόπουλος ανέτρεψε τον Κοζοκάρου, και ο Κουβελιώτης ευστόχησε από  τα έντεκα βήματα!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζ. Άλλα, Ρηγόπουλος,   Χριστόπουλος, Αλεξανδρόπουλος, Κουτσογιαννόπουλος , Σπηλιωτόπουλος, Λαμπρόπουλος, Κουρούβανης (75 ’Ρουμελιώτης ), Έλιοτ, Μπιμπής, Σωτηρόπουλος.

ΘΥΕΛΛΑ: Σακελλαρίου(λ. τρ. 15΄Πάπα) , Ι. Ντάβαρης, Παπαγεωργίου, Μπίρμπας, Βασιλακόπουλος(65΄Καράμπελας), Τζουβάνη, Παπαδάτος(53΄Κοζοκάρου), Ντάβαρης Δ.(26΄ Γιούρτας ), Νικολόπουλος,  Κουβελιώτης, Διαμαντάκος.