Γ Εθνική

Παναγρινιακός – Αίας Γαστούνης 2-1: Σε δύο λεπτά έχασε ένα δικό του ματς!

Μεγάλη νίκη με ανατροπή πήρε ο Παναγρινιακός απέναντι στον Αίαντα Γαστούνης, που έχασε σπουδαίες ευκαιρίες για να «καθαρίσει»  το ματς αυτός.

Ο Αίας Γαστούνης που ήταν  καλύτερος στο α΄ ημίχρονο και αδικείται από το σκορ, άνοιξε το σκορ με τον Σταθάτο.

Συγκεκριμένα ο Γαστουναίος παίκτης πέρασε δύο αντιπάλους και εκτέλεσε για το 0-1 στο 38′ τον γκολκίπερ του Παναγριναικού. Νωρίτερα είχε στο 15΄και 27΄ καλές στιγμές με τον σκόρερ, στο 21΄με τον Τσακοπιάκο, ενώ στο 42΄ο Σταθάτος είχε νέα διπλή ευκαιρία, και στο 45+ , ο ίδιος παίκτης ένα ανεπανάληπτο τετ- α- τετ. Με τον γκολκίπερ Κοντογιάννη να είναι ο «ήρωας» του ματς.

Η κατάσταση όμως άλλαξε άρδην στην επανάληψη, με τον Παναγρινιακό να ανεβάζει κατακόρυφα απόδοση και να βρίσκει την ισοφάριση με σουτ του Τσοπανά στο 71′. Ο ίδιος παίκτης μέσα σε λιγότερο από δυο λεπτά, συγκεκριμένα στο 73′, έβαλε τους Αγρινιώτες μπροστά στο σκορ, με το 2-1 να είναι το τελικό σκορ του αγώνα, παρά την προσπάθεια του Αίαντα να φτάσει στην ισοφάριση. Στο ίδιο λεπτό,  ο Τσοπανάς πήρε απευθείας κόκκινη κάρτα για ενέργεια του κατά τον πανηγυρισμό  του 2- 1 για την ομάδα του, και ο Παναγρινιακός συνέχισε με δέκα παίκτες.

ΠΑΝΑΓΡΙΝΙΑΚΟΣ: Κοντογιάννης, Καλοκαίρης, Γκόλιας, Παναγιωτόπουλος Π., Σωτηρόπουλος, Κοντάνης, Κούσης (62΄Πατίλας), Φραγκούλης, Τσάκμης (62΄Τσοπανάς), Μήλιος (92΄Αγρογιάννης), Βασιλογιάννης (85΄Ντούλιας).

ΑΙΑΣ: Λαδάς, Βράπι, Γιαννακόπουλος (55΄Μπουρδέκας), Ρίλντι (71΄Παπαχριστόπουλος), Βατσής, Τσακοπιάκος, Σταθάτος, Δούλος, Στανής, Καράμπελας, Ντελγκάδο (77΄Ρούνης).