Γ Εθνική

Πανηλειακός – Α.Π.Σ. Πάτραι 0-0: Για  πρώτη φορά χωρίς γκολ…

Οι «Ερυθρόλευκοι» για πρώτη φορά φέτος δεν σκόραραν,  και για τρίτο σερί παιχνίδι δεν δέχτηκαν γκολ, αλλά και δεν  απειλήθηκαν, μένοντας όμως στο «Χ»!

Ισόπαλος με σκορ 0-0 , αναδείχτηκε το απόγευμα του Σαββάτου με τον Πάτραι στο Στάδιο Πύργου ο Πανηλειακός , έχοντας μία απουσία, αυτή του τραυματία Λίμα.

Οι ερυθρόλευκοι του Γ. Κούτση στο 4ο φετινό τους φιλικό,  δεν ήταν καλοί,  εν συγκρίσει με τα προηγούμενα φιλικά ματς και απείλησαν ελάχιστα την εστία του Βορύλλα, κυρίως από στημένες μπάλες. Με τους  «Ερυθρόλευκους» για πρώτη φορά φέτος,  να μένουν «άσφαιροι», αλλά για τρίτο σερί παιχνίδι να μην δέχονται γκολ, και να μην απειλούνται. Εκεί που υστέρησαν πάντως , ήταν στη δημιουργία φάσεων. Δείχνοντας ότι ήταν κουρασμένος.

Δεν είχε φρεσκάδα, στοιχείο που δεν περνάει απαρατήρητο και λέει ότι στο άκουσμα της είδησης περί παράτασης στη σέντρα του Πρωταθλήματος, άλλαξε και το προπονητικό πρόγραμμα. Στο 44΄ τραυματίστηκε ο Π. Τσίγκρηλας και αντικαταστάθηκε από τον Λούσκο.

Με τον Αρσενίδη σέντερ φορ!

Με την αλλαγή αυτή, αμέσως δόθηκε στον Αρσενίδη εντολή να περάσει στη θέση του σέντερ φορ, σε μια δοκιμή από τον προπονητή του Πανηλειακού για τον νεαρό διεθνή εξτρέμ. Στο δεύτερο μέρος, χρησιμοποιήθηκε σε ρόλο επιθετικού μέσου και ο Πορτογάλος Σίλβα, ο οποίος δοκιμάζεται. Απών στο ματς αυτό για τον Πανηλειακό, ήταν ο Κώστας Λίμα λόγω ενός μικροτραυματισμού. Τη θέση του στο αριστερό άκρο της άμυνας, πήρε ο Γιώργος Γαλανόπουλος.

Οι καλύτερες στιγμές του ματς

Ο Πανηλειακός είχε καλές φάσεις μόνο στο α΄ ημίχρονο , όταν από κόρνερ του Μενσά, κεφαλιά του Π. Τσίγκρηλα στο 8ο λεπτό,  απέκρουσε με υπερένταση στην αριστερή του γωνία ο Βορύλλας και στο 25΄ με ένα πολύ καλό απευθείας φάουλ του Μενσά, που επίσης απομάκρυνε ο Πατρινός γκολκίπερ. Το Πάτραι είχε και αυτό δυο καλά μακρινά σουτ, ένα του Στανή στο 39΄ που μπλόκαρε εύκολα ο Μαντζάρης κι ένα του Σαμπανέι στο 65΄ που έδιωξε με γροθιές ο Μαντζάρης. Ενώ στο 84′, από στρώσιμο του Λούσκου, το σουτ ο Σίλβα , εφυγε σύριζα άουτ.

Πανηλειακός: Μαντζάρης, Γαλανόπουλος, Διαμαντόπουλος (85′ Θεοδωρακόπουλος), Δ. Τσίγκρηλας, Κασμερίδης, Μπάλλας (75′ Σίλβα), Κακά, Μενσά, Αρσενίδης (63′ Καραχάλιος), Πεντρίνιο (75′ Μπαλλός), Π. Τσίγκρηλας (45′ λ. τ. Λούσκος).

Πάτραι: Βορύλλας, Λιμάτσι, Μιχαλόπουλος, Σουγλέρης, Θ. Βλασσόπουλος, Μαστραντωνάκης, Ν. Βλασσόπουλος, Φούφουλας, Στανής, Γερογιάννης, Γιαννόπουλος (Μητρόπουλος, Γασπαρινάτος, Ζελενίτσας, Σταυρόπουλος, Σαμπανέι, Δημητρακόπουλος).

• Με τον Πανηλειακό δοκιμάστηκε και ο Πορτογάλος επιτελικός μέσος Σίλβα, ο οποίος αγωνίστηκε από το 75΄ και μετά.