Αθλητισμός

Πανηλειακός: «Άσχημος» στην Καλλιθέα – Πρώτη ήττα με 2-0 (PHOTOS + VIDEO)

Την  πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε ο Πανηλειακός με 2-0 στην Καλλιθέα.

Οι «ερυθρόλευκοι» της Ηλείας εμφάνισαν άσχημο πρόσωπο και έχασαν δίκαια από τους ανώτερους γηπεδούχους, οι οποίοι υπερείχαν καθ΄όλη τη διάρκεια του αγώνα και βρήκαν αντίσταση από τον τερματοφύλακα Πίτκα, ο οποίος έσωσε την ομάδα από περισσότερα γκολ.

Σκόρερ για την Καλλιθέα ο Καραλής (31′) και ο Πίκολο (55′).

Δυναμική παρουσία από τους 230 οργανωμένους φιλάθλους του Πανηλειακού, οι οποίοι κέρδισαν τη μάχη της εξέδρας, ενισχύοντας την ομάδα τους χωρίς σταματημό.

Eπόμενη αγωνιστική

Πανηλειακός – Χανιά (25/10 16:00)

Ολυμπιακός Βόλου – Φωκικός (26/10 16:00)
Αστέρας Μαγούλας – Φωστήρας (26/10 16:00)

Γλυφάδα – Επισκοπή (26/10 16:00)

Παναιγιάλειος – Καλλιθέα (27/10 15:00)

Βύζας Μεγάρων – Αχαρναϊκός (27/10 15:00)

Ηρακλής Ψαχνών – Παναχαϊκή (27/10 18:00)

—————

Λήξη του αγώνα. Ηττα 2-0 για τον Πανηλειακό.

Συμπληρώθηκαν τα 90 λεπτά. 3 λεπτά οι καθυστερήσεις.

85′ Κίτρινη κάρτα για τον Παγώνη, πρώτη για την Καλλιθέα.

70′ Κακός ο Πανηλειακός, δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί τα κόρνερ που κέρδισε.

Φραγκής αντί Σαραμαντά

Σουλελές αντί Μαρτίνου για τον Πανηλειακό

65′ Η Καλλιθέα είναι εμφανώς καλύτερη από τον Πανηλειακό, ο οποίος δεν μπορεί να αντιδράσει.

55′ 2-0. Γκολ για την Καλλιθέα με προβολή του Πίκολο από κόρνερ.

Κίτρινη κάρτα για τον Μίλιεβιτς.

48′ Kαλή στιγμή για την Καλλιθέα με κεφαλιά του Χαϊκαλη, έδιωξε σε κόρνερ ο Πίτκας.

Ξεκίνησε το β’ ημίχρονο.

Λήξη α’ ημιχρόνου. Καλλιθέα-Πανηλειακός 1-0. Οι «ερυθρόλευκοι» της Ηλείας είχαν αρνητική απόδοση στο α΄ ημίχρονο, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, οι οποίοι απείλησαν αρκετές φορές πριν ανοίξουν το σκορ.

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

43′ O Πανηλειακός κέρδισε δύο κόρνερ, τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

35′ Ωραίο σουτ του Καλαϊτζίδη, μπλόκαρε ο Κατσούλης.

31′ 1-0. Γκολ για την Καλλιθέα με πλασέ του Καραλή.

28′ Κίτρινη κάρτα στον Μίλιεβιτς

Οι γηπεδούχοι είναι ανώτεροι στα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα, καθώς ο Πανηλειακός έχει κλειστεί στην περιοχή του.

20′ Δοκάρι για την Καλλιθέα σε κεφαλιά του Χαϊκάλη!

Χαλούλος αντί Θωμόπουλου για τον Πανηλειακό, λόγω τραυματισμού του Θωμόπουλου.

5′ Πρώτο σουτ του αγώνα από την Καλλιθέα, άουτ η μπάλα.

Στο γήπεδο βρίσκονται ο Πέντραγκ Τζόρτζεβιτς και ο Ανδρέας Νινιάδης.

1′ Ξεκίνησε ο αγώνας.

Η ενδεκάδα του Πανηλειακού: Πίτκας, Θωμόπουλος, Σαραμαντάς, Λίτσος, Κοτσώνης, Νάστος, Μαρτίνος, Μπιτάνγκ, Πίγκλα, Καλαϊτζίδης, Μίλιεβιτς

———————-

Οι αμφιβολίες που υπάρχουν για την αγωνιστική ετοιμότητα των Σταματή και Καραπέτσα, αλλά και τα ερωτηματικά που υφίστανται για τον Δευτεριάτικο εκτός έδρας αγώνα κόντρα στην Καλλιθέα, φαίνεται ότι θα απαντηθούν την τελευταία στιγμή.

Ο προπονητής της Πυργιώτικης ομάδας Πέτρος Δημητρίου, από την στιγμή που ο αγώνας γίνεται τη Δευτέρα προσπαθεί να εξαντλήσει όλα τα χρονικά περιθώρια και κυρίως, μέσα; Από τις προπονήσεις, να σιγουρευτεί για την αγωνιστική ετοιμότητα των δύο παικτών.

Πάντως ο Έλληνας τεχνικός δεν δείχνει την διάθεση να ρισκάρει, θέλει να είναι 100% έτοιμος, αφού ακολουθούν και άλλα δύσκολα και καθοριστικά παιχνίδια και πρέπει να υπάρχουν λύσεις.

Αντίθετα Καλαϊτζίδης και Μπιτάνγκ έδειξαν ότι ξεπέρασαν οριστικά τα προβλήματα που είχαν και δείχνουν έτοιμοι για το παιχνίδι αυτό, καθώς επίσης και ο Μαρτίνος που εξέτισε την ποινή του.

Από την άλλη πλευρά ο Πέτρος Δημητρίου δεν μπορεί να υπολογίζει στον τραυματία Κωνσταντινίδη, στον Λιόση, που αποβλήθηκε στο προηγούμενο παιχνίδι, αλλά και στον Ν’ Τζιοντό, που εξακολουθεί να υφίσταται η εκκρεμότητα με το δελτίο του.

Οι παίκτες του Πανηλειακού γυμνάστηκαν και σήμερα το μεσημέρι και θα ολοκληρώσουν την προετοιμασία τους αύριο το πρωί και στην συνέχεια η αποστολή θα αναχωρήσει για την Αθήνα, προκειμένου να καταλύσει σε ξενοδοχείο στο Νέο Κόσμο.

Υπενθυμίζεται ότι ο Πανηλειακός αναμένεται να έχει αρκετό κόσμο στο πλευρό του, αφού υπάρχει κινητοποίηση στις τάξεις των φιλάθλων του, τόσο από τον Πύργο, όσο και από την Αθήνα.

Παρακολουθήστε τις σημαντικότερες στιγμές του αγώνα από το patrisnews.com.