Αθλητισμός

Πανηλειακός: Ε«Χ»ασε την ευκαιρία… (1-1) – Διαβάστε αναλυτικά όλο το φιλμ του αγώνα

Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι της πρεμιέρας μεταξύ Πανηλειακού-Καλαμάτας στο Δημοτικό Στάδιο Πύργου.

Οι Μεσσήνιοι προηγήθηκαν μόλις στο 3\’ με τον Καούνο, ενώ οι Πυργιώτες απάντησαν στο 63\’ με το όμορφο γκολ του Φράγκου.

Ο Πανηλειακός πίεσε ασφυκτικά για δέκα λεπτά μετά το γκολ, είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Κολόκα, ενώ η Καλαμάτα έμεινε ενδιάμεσα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τσιμικλή.

Στο 89\’ η Καλαμάτα λίγο έλειψε να φύγει με τη νίκη από τον Πύργο, όταν ο Πασάς έχασε μοναδική ευκαιρία από τη μικρή περιοχή.

Διαβάστε τι έκαναν οι αντίπαλοι του Πανηλειακού

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

O Πανηλειακός ξεκίνησε με τον Αθανασόπουλο στο τέρμα, τον Κολόκα και τον Κολοβό σέντερ μπακ, τον Κούλο δεξιά και τον Σαραμαντά αριστερά. Αμυντικό χαφ ήταν ο Οικονομόπουλος, στις πτέρυγες δεξιά ο Σαλαπάτας, αριστερά ο Σωτηρόπουλος, επιτελικός ο Μήτρου και στην κορυφή ο Φράγκος

Ψυχρολουσία από… τα αποδυτήρια

«Πάγωσε» το Δημοτικό Στάδιο Πύργου μόλις στο 3\’. Ο Κολόκας επιχείρησε να διώξει την μπάλα, αλλά βρήκε… αέρα, ο έμπειρος Καούνος κοντρόλαρε, προχώρησε και πλάσαρε ψύχραιμα στην απέναντι γωνία τον Αθανασόπουλο κάνοντας το 0-1.

Οι παίκτες του Πανηλειακου δεν συνήλθαν ποτέ στο α΄ ημίχρονο, αλλά η Καλαμάτα δεν το εκμτελλεύτηκε. Οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν μόνο με στημένες φάσεις και ορισμένες ατομικές ενέργειες του Σωτηρόπουλου. Η νευρικότητά τους αυξανόταν και από τα πολύ σκληρά μαρκαρίσματα των παικτών της Καλαμάτας, οι οποίοι αντίκρισαν τρεις φορές την κίτρινη κάρτα.

Αντεπίθεση στο β΄ημίχρονο

Στο β΄ημίχρονο η Καλαμάτα ξεκίνησε καλύτερα και έχασε τετ α τετ με τον Ηλιόπουλο, καθώς τον σταμάτησε ο Αθανασόπουλος.

Η ευκαιρία αυτή αφύπνισε τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι με την είσοδο του Βλαχόπουλου και τη μετακίνηση του Σαλαπάτα αριστερά πήραν τον έλεγχο του ματς και πίεσαν την Καλαμάτα. Στο 63\’ οι αμυντικοί των Μεσσήνιων ολιγώρησαν, ο Φράγκος δέχθηκε όμορφη πάσα από τον Σωτηρόπουλο και με τεχνικό πλασέ «κρέμασε» τον Ζαρόπουλο στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό «γάμμα» της εστίας του.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Τσιμικλής διαμαρτυρήθηκε και αντίκρισε κίτρινη κάρτα, και έχοντας άλλη μία, αποβλήθηκε. Το γκολ και η αποβολή αποδιοργάνωσαν την Καλαμάτα, ο Πανηλειακός πίεσε για περίπου δέκα λεπτά, αλλά η μπάλα δεν μπήκε στα δίχτυα.

Σημαντικότερη στιγμή η διπλή ευκαιρία στο 68\’ , με το δοκάρι του Κολόκα και το σουτ του Σωτηρόπουλου, που απεκρουσε ο πολύ καλός Ζαρόπουλος.

Ο ρυθμός έπεσε, τα σκληρά τάκλιν αυξήθηκαν και οι φάσεις λιγόστεψαν. Στο 89\’ η Καλαμάτα πήγε να κλέψει τη νίκη, όταν από αδράνεια της άμυνας του Πανηλειακού ο Πασάς βρέθηκε μόνος του στη μικρή περιοχή, αλλά σούταρε δυνατά και έστειλε την μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Κορυφαίοι για τον Πανηλειακό ο Σαλαπάτας και ο Βλαχόπουλος, από την Καλαμάτα ξεχώρισε ο Πασάς και ο γκολκίπερ Ζαρόπουλος.

Κόκκινη κάρτα αντίκρισε ο Τσιμικλής (2η κίτρινη), και κίτρινη οι Ηλιόπουλος, Γεωργιόπουλος.

Περίπου 1.500 φίλαθλοι παραβρέθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο Πύργου. Οπαδοί της Καλαμάτας δεν ήρθαν τελικά, ύστερα και από την απαγόρευση μετακίνησης από τη ΓΓΑ και την Αστυνομία.

Οι οργανωμένοι οπαδοί του Πανηλειακού δημιούργησαν εξαιρετική ατμόσφαιρα. Δεν σταμάτησαν λεπτό να τραγουδούν, ενώ χειροκρότησαν στο τέλος του αγώνα την προσπάθεια των «ερυθρόλευκων» παικτών να φτάσουν στη νίκη.

Από το γήπεδο δεν έλειψαν και οι ωραίες παρουσίες.

Οι ενδεκάδες:

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ: Αθανασόπουλος, Κούλος, Σαραμαντάς, Κολόκας (85\’ Παναγόπουλος), Πέτρου (76\’ Κατσαρός), Κολοβός, Σαλαπατάς, Οικονομόπουλος, Φράγκος, Μήτρου (52\’ Βλαχόπουλος), Σωτηρόπουλος

ΚΑΛΑΜΑΤΑ Ζαρόπουλος, Τριανταφυλλάκης, Τρίψας, Ψυχογιόπουλος, Σκαρλάτος, Ανδρεόπουλος, Ηλιόπουλος (Μπράχο 71\’), Γεωργιόπουλος (46\’Καντούτσης), Τσιμικλής, Πασάς, Καούνος (69\’ Αθανασόπουλος).

ΔΕΙΤΕ ΤΗ LIVE KAλΥΨΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΑΠΟ ΤΟ PATRISNEWS

Λήξη του αγώνα, τελικό σκορ 1-1.

90+ Kόρνερ για τον Πανηλειακό, περασε αουτ η μπάλα.

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

Συμπληρώθηκαν τα 90 λεπτά, μπαίνουμε στις καθυστερήσεις.

88\’ Τεράστια ευκαιρία για την Καλαμάτα με σουτ του Πασά απο τη μικρή περιοχή, περασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

87\’ Κακό σουτ από τον Σωτηρόπουλο μέσα στην περιοχή, μπλόκαρε ο Ζαρόπουλος

86\’ Κόρνερ για τον Πανηλειακό από σέντρα του Σαλαπάτα. Βγαίνει ο Κολόκας, μπαίνει ο Παναγόπουλος

85΄Κόρνερ για την Καλαμάτα, πέρασε άουτ χωρίς να απειλήσει.

82\’ Οχι καλή εκτέλεση από τον Σωτηρόπουλο, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

81\’ Φάουλ σε πολύ καλή θέση για τον Πανηλειακό από δεξιά

80\’ Σκληρά μαρκαρίσματα κι από τις δύο ομάδες. Προσπαθει για το 2-1 ο Πανηλειακός, αμύνεται σθεναρά η Καλαμάτα.

79\’ Καλή στιγμή για την ομάδα του Πύργου, από τη σέντρα του Σαλαπάτα, δεν μπόρεσε καποιος να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Συνέρχεται σταδιακά η Καλαμάτα από τη δεκάλεπτη πίεση του Πανηλειακού.

76\’ Κατσαρός αντί Πέτρου για τον Πανηλειακό.

71\’ Τρίτη αλλαγή για την Καλαμάτα. Μπράχο αντί Ηλιόπουλου. Νωριτερα βγηκε ο Καούνος και μπήκε ο Αθανασόπουλος.

70\’ Νέα ευκαιρία με τον Βλαχόπουλο, μπλόκαρε ο Ζαρόπουλος.

68\’ Διπλή ευκαιρία για τον Πανηλειακό! Δοκάρι ο Κολόκας σε κόρνερ, στην επαναφορά απέκρουσε δύσκολα ο Ζαρόπουλος σουτ του Σωτηρόπουλου!

Eξαιρετική απόκρουση του Ζαρόπουλου σε σουτ του Σαλαπάτα!

67\’ Κόκκινη κάρτα ο Τσιμικλής! με δέκα η Καλαμάτα!

65\’ Καλή προσπάθεια από τον Κούλο από δεξιά, που ανέβασε την απόδοσή του.

63\’ Φάουλ για την Καλαμάτα, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Εκμεταλλεύθηκε την ολιγωρία της άμυνας της Καλαμάτας, από την ωραία πάσα του Βλαχόπουλου και με δεξί τεχνικό πλασέ έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Ζαρόπουλου!

Σκόρερ ο Φράγκος με ωραίο ψηλοκρεμαστό πλασέ!

62\’ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛΛ 1-1!

58\’ Προσπαθεί να κερδίσει έδαφος ο Πανηλειακός, κυρίως με τον Σαλαπάτα που έχει μετακινηθει αριστερά.

52\’ Aλλαγή για τον Πανηλειακό, Βλαχόπουλος αντί του Μήτρου.

50΄Νέα καλή στιγμή για τους Μεσσήνιους, από ένα ακόμα λάθος της άμυνας του Πανηλειακού, πρόλαβε κι έδιωξε την μπάλα ο Αθανασόπουλος.

49΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Καλαμάτα, με τον Αθανασόπουλο να αποσοβεί τετ α τετ του Ηλιόπουλου από τα αριστερά.

46΄Εναρξη β΄ημιχρόνου. Αλλαγή για την Καλαμάτα, βγηκε ο Γεωργιόπουλος και μπήκε ο Καντούτσης.

Το γρήγορο γκολ του Καούνου άλλαξε νωρίς τα δεδομένα του αγώνα και γέμισε με άγχος τον Πανηλειακό. Οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν με δύο φάουλ έξω από την περιοχή και με ατομικές προσπάθειες του Σωτηρόπουλου. Η ομάδα της Καλαμάτας, με σαφώς καλύτερη ψυχολογία, ήλεγξε τον ρυθμό και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στο α΄ ημίχρονο. Τρεις κίτρινες κάρτες έχουν δει παίκτες των Μεσσήνιων, καθώς παίζουν ιδιαίτερα σκληρά, με αρκετά τάκλιν.

Λήξη Ημιχρόνου.

45+. Στο έδαφος από τραυματισμό ο Καούνος, βγαίνει εκτός αγωνιστικού χώρου κουτσαίνοντας. Φάουλ για την Καλαμάτα στο κέντρο.

45\’ Πολύ καλή στιγμή για τον Πανηλειακό. Ο Σωτηρόπουλος μπήκε από αριστερά, έκανε την παράλληλη σέντα στη μικρή περιοχή,αλλά οι αμυντικοί της Καλαμάτας έδιωξαν σε κόρνερ, το οποίο στη συνέχεια δεν αξιοποιήθηκε.

44΄Ακόμα ένα τάκλιν και κιτρινη κάρτα για τον Γεωργιόπουλο της Καλαμάτας.

43΄Νέο σκληρό φάουλ κοντά στο πλάγιο από την Καλαμάτα.

40\’ Φάουλ για την Καλαμάτα, απομακρύνει ο Κολόκας, το σουτ του Πασά είναι καλό αλλά καταλήγει άουτ.

39\’ Πολλά λάθη από τους μέσους του Πανηλειακού, ο οποίος επιτίθεται κυρίως από τα δεξιά.

35\’ Οι ψηλές μακρινές μπαλιές από τον Πανηλειακό «καθαρίζονται» εύκολα από την άμυνα της Καλαμάτας, που με κορυφαίο τον Πασά ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα.

34\’ Καλή στιγμή για τον Πανηλειακό, ύστερ από σέντρα του Σαλαπάτα.

33\’ Πολύ σκληρό φάουλ από τον Τσιμικλή στο κέντρο του γηπέδου, που τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

31΄Κακή συνεννόηση στην εκτέλεση και χάθηκε η μπάλα.

30\’ Νέο φάουλ για τον Πανηλειακό, κοντά στη μεγάλη περιοχή

26\’ Νευρικός ο Πανηλειακός, σκληρό παιχνίδι από την Καλαμάτα, που έχει διατηρεί άνετα το 0-1. Οι Red Boys παραμένουν απτόητοι και ενισχύουν την ομάδα.

21\’ Νέο οφσάιντ για την Καλαμάτα, που παίζει με κάθετες πάσες.

19\’ Γκολ για την Καλαμάτα που ακυρώθηκε ως οφσάιντ από τον Ηλιόπουλο.

Οι οργανωμένοι φίλοι του Πανηλειακού δεν σταματούν λεπτό να τραγουδούν. Κορνερ για την Καλαμάτα

17\’ Συνερχεται σταδιακά ο Πανηλειακός και πιέζει για την ισοφάριση. Στο γήπεδο βρίσκονται περίπου 1400-1500 φίλαθλοι. Από την Καλαμάτα τελικά δεν ηρθαν οπαδοί.

Η μπάλα βρηκε στο τείχος και κατέληξε σε κόρνερ.

15\’ Φάουλ για τον Πανηλειακό σε καλή θέση.

Ζητάμε συγγνωμη για το τεχνικο πρόβλημα που δημιουργηθηκε.

Το σκορ παραμενει 0-1 με το γκολ του Καούνου από το 3΄ύστερα από λάθος αντίδραση του Κολόκα.

0-1 για την Καλαμάτα. Ο Κολόκας έπιασε… αέρα και ο Καούνος πήρε έξω από την περιοχή την μπάλα, προχώρησε και με ψύχραιμο διαγώνιο πλασέ πέτυχε το 0-1.

3\’ ΓΚΟΟΛΛΛΛΛ 0-1

1\’ Ξεκίνησε το ντέρμπι στον Πύργο.

16.03 Μικρή καθυστέρηση για να μαζευτούν τα χαρτιά που έχουν πέσει στο γήπεδο από τους οπαδούς των γηπεδούχων.

15.50 Παρουσία περίπου 1.500 θεατών, οι δύο ομάδες βγαίνουν στο γήπεδο…

15.50 Οι δύο ομάδες αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια και θα βγουν σε λίγα λεπτά για τη σέντρα

15.40 Οι δύο ομάδες έχουν βγει για ζέσταμα ενώ στο γήπεδο αυτή τη στιγμή βρίσκονται 500 θεατές και η προσέλευση συνεχίζεται…