Πανηλειακός – Παλληξουριακός 1-0: Βήμα ανόδου με Σ. Τζανέτο…

Με ένα απευθείας κόρνερ του Σάκη Τζανέτου στο 34΄, οι παίκτες του Ανδρέα Τρυφωνόπουλου, πανηγύρισαν τη νίκη, και έγιναν η πρώτη ομάδα φέτος που έβαλε φρένο…, στην αήττητη πορεία των Κεφαλλονιτών, σε πρωταθλήματα και κύπελλο.

Αποφασιστικό βήμα για την άνοδο του στη Γ΄ Εθνική έκανε χθες το απόγευμα στην έδρα του ο Πανηλειακός.

Για την 3η αγωνιστική στον 5ο όμιλο των μπαράζ Πρωταθλητών ΕΠΣ, ο Πανηλειακός με ένα εκπληκτικό απευθείας κόρνερ του Σάκη Τζανέτου στο 34ο λεπτό, νίκησε 1-0 τον Παλληξουριακό στο Στάδιο Πύργου και ισοβαθμεί πλέον στην κορυφή του ομίλου (στους 7 βαθμούς) με το Πάτραι, που έφερε ισοπαλία στην Καλαμάτα με τον Πανθουριακό.

Το ματς πάντως στο Δημ. Στ. Πύργου, δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τον Πανηλειακό να είναι εμφανώς καλύτερος στο α΄ ημίχρονο, όπου πέρα από το γκολ είχε κι άλλες δύο καλές φάσεις να σκοράρει με Κακόγιαννο και Τζανέτο στο πρώτο δεκάλεπτο.

Παρών στο γήπεδο για άλλη μια φορά ο Δήμαρχος Πύργου κ. Τάκης Αντωνακόπουλος και ο Αντιπεριφερειάρχης Αθλητισμού κ. Δημ. Νικολακόπουλος
Παρών στο γήπεδο και ο επικεφαλής της παράταξης στο Δημ. Πύργου «Μπορούμε», κ. Στάθης Καννής
Το δικό του παρών έδωσε και ο πρώην Δήμαρχος Πύργου κ. Γαβρίλης Λιατσής, που είδε το ματς παρέα με τον άλλοτε διαιτητή κ. Παύλο Τσάμη

Στο β΄ μέρος, οι «ερυθρόλευκοι» υπό την πίεση να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ, δεν απέδωσαν το ίδιο καλά, αλλά δεν απειλήθηκαν κιόλας.

Οι φάσεις και το «χρυσό» γκολ της νίκης!

Μόλις στο 5’, έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση ο Κακόγιαννος, και σούταρε δυνατά, όμως έδιωξε σε κόρνερ ο Μπραντ. Ενώ στο 7’, νέο σουτ του Τζανέτου αυτή τη φορά μέσα από την περιοχή, απέκρουσε και πάλι δύσκολα ο Μπραντ. Για να φτάσουμε στο 34’, όταν με απευθείας κόρνερ του Τζανέτου από δεξιά, η μπάλα πήρε φάλτσο, αιφνιδιάστηκε ο Μπραντ., και 1 – 0. Τελευταία καλή στιγμή στο α΄ ημίχρονο στο 43’, όταν απευθείας φάουλ από πλάγια θέση του Λυκούδη, με κατεύθυνση προς την εστία του Πανηλειακού, έδιωξε δύσκολα με γροθιές ο Καπετανάκης.

Στην επανάληψη το ματς είχε ακόμα λιγότερες φάσεις, με την κυριότερη στο 52’, όταν σε φάουλ του Μπράτι, ο Δημήτρης Τσίγκρηλας στην προσπάθεια να διώξει με το κεφάλι, παραλίγο να βάλει αυτογκόλ.

Πανηλειακός: Καπετανάκης, Γαλανόπουλος, Κανάνι, Δ. Τσίγκρηλας, Κολόκας, Μπάλλας, Γκρίλλας, Τζανέτος, Π. Τσίγκρηλας (61’ Τσαγκάρης-90+’ Μάζης), Έλιοτ, Κακόγιαννος (80’ Μπατζακόπουλος).

Παλληξουριακός: Μπραντ, Πολυδωράτος, Νεστερένκο, Φράγκος, Λυκούδης (65’ Λουλούδας) Κουκουβίνος (78’ Πολλάκης), Γασπαρής, Μπράτι, Αντεντέγι (46’ Ακριστινέι), Καράι, Χατζιάι (86’ Μαρκάτος).