Αθλητισμός

Πανηλειακός: Πρεμιέρα για φίλημα! – Σπουδαία νίκη στα Μέγαρα (1-2)

Μεγάλη νίκη πέτυχε στα Μέγαρα επί του τοπικού Βύζαντα ο Πανηλειακός με γκολ του Κωνσταντινίδη στο 5′  και του Καλαϊτζίδη στο 28′, ξεκινώντας ιδανικά το πρωτάθλημα της Football League.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι, ενώ είχαν και δύο δοκάρια, με τον Πίγκλα (18′) και τον Νάστο (65′), παίζοντας αξιοπρεπές ποδόσφαιρο, ιδιαίτερα στο α’ ημίχρονο.

Για τον Βύζαντα μείωσε στο 44′ ο Αρναρέλλης με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ

H εικόνα του αγώνα

Ο Πανηλειακός αιφνιδίασε τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 5ο λεπτό προηγήθηκε με ωραίο γκολ του Κωνσταντινίδη, που προήλθε από ωραία πάσα του Νάστου σε εκτέλεση φάουλ, ξεγελώντας τους αντιπάλους, οι οποίοι περίμεναν σέντρα.

Το γκολ έδωσε «φτερά» στους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι «άγγιξαν» το δεύτερο γκολ με εξαιρετική κεφαλιά-ψαράκι του Πίγκλα από σέντρα του Θωμόπουλου στο 18′.

Ο Πανηλειακός ήταν εμφανώς καλύτερος, κυκλοφορούσε άψογα την μπάλα και έφτανε με αξιώσεις στην εστία του Λούκιτς. Στο 28, ο Καλαϊτζίδης δέχθηκε ψηλοκρεμαστή μπαλιά, κοντρόλαρε ωραία και με διαγώνιο σουτ έκανε το 0-2 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών του πάγκου και των Red Boys που ταξίδεψαν ως τα Μέγαρα.

Μετά το 30′ ο Βύζας αντέδρασε και έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 31′, όταν ο Αρναρέλλης (κάνοντας επιθετικό φάουλ) εκμεταλλεύθηκε ασυνεννοησία Λίτσου-Πίτκα, και σούταρε δυνατά από τη μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα βρήκε στον Σαραμαντά πάνω στη γραμμή και κατέληξε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, καταφέρνοντας να μειώσουν σε 1-2 στο 44′ με όμορφη εκτέλεση φάουλ του Αρναρέλλη, από αρκετά πλάγια θέση από αριστερά.

Καλύτερος και στο β’ ημίχρονο με νέο δοκάρι

Στο β΄ ημίχρονο ο Πανηλειακός πιέστηκε μόνο στα πρώτα 10 λεπτά, αλλά αντέδρασε σωστά χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα.

Οι «ερυθρόλευκοι» της Ηλείας μετά το 60′ κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και ισορρόπησαν την αναμέτρηση.

Στο 65΄ο Νάστος στάθηκε άτυχος, καθώς το εξαιρετικά εκτελεσμένο φάουλ του «τράνταξε» το οριζόντιο δοκάρι, σώζοντας τον Βύζαντα από το τρίτο γκολ.

Μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, ο Πανηλειακός επιχείρησε με κινητήριους μοχλούς τον Μπιτάνγκ και τον Πίγκλα να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε παίκτες και φιλάθλους του Πανηλειακού να πανηγυρίζουν έξαλλα τη σπουδαία νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Football League.

Βύζας Μεγάρων : Λούκιτς, Ταμπάκης, Μανδύλης, Παπαευθυμίου, Γιάντριτς, Μπέλερης (46′ Δημόπουλος), Ιερ. Μαζιώτης, Αρναρέλης, Γκαϊδατζής, Νικολέτος (75′ Αλ. Μαζιώτης), Λέκκας (50′ λ.τ Σπανός).