Πανιώνιος – Αίας Γαστούνης 4-1: Άντεξε… μόνο για 60΄λεπτά!

Με τον καλύτερο τρόπο αξιοποίησε ο Πανιώνιος το... δώρο που ήρθε από τη Μυτιλήνη με την ήττα της Ρόδου από τον Αιολικό, ανεβαίνοντας στην κορυφή του 4ου ομίλου με το πέρας της 4ης αγωνιστικής.

Την  3η συνεχόμενη ήττα του γνώρισε χθες το απόγευμα στο τελευταίο εικοσιπεντάλεπτο στο ιστορικό γήπεδο της Ν. Σμύρνης ο Αίας Γαστούνης, χάνοντας από τον γηπεδούχο Πανιώνιο με σκορ 4 – 1, μπροστά σε 2000 φιλάθλους, παρότι στο α΄ ημίχρονο το ματς ήταν 1 – 1, και έτσι έμεινε χαμηλά στην βαθμολογία!

Αντίθετα, με τον καλύτερο τρόπο αξιοποίησε ο Πανιώνιος το… δώρο που ήρθε από τη Μυτιλήνη με την ήττα της Ρόδου από τον Αιολικό, ανεβαίνοντας στην κορυφή του 4ου ομίλου με το πέρας της 4ης αγωνιστικής.

Η  εικόνα του ματς:

Οι κυανέρυθροι   του Νίκου Κούστα,  το προβάδισμα στο 13ο λεπτό με σουτ του Γεωργούση μετά από εξαιρετική ασίστ του Στούπη (1-0), όμως στο 27′ ο Ρετσούλι ισοφάρισε με προσπάθεια εξ επαφής μετά από εκτέλεση κόρνερ (1-1). Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Πανιώνιος είχε ένα κενό διάστημα είκοσι λεπτών, στο οποίο οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα, παρ’ όλα αυτά ευτύχησε να προηγηθεί στο 65′ με υπέροχη προσωπική ενέργεια και διαγώνιο σουτ του Διονέλλη (2-1). Μέσα σε ένα δίλεπτο ο Ιστορικός «καθάρισε» την υπόθεση νίκη. Στο 80ο λεπτό ο Γροντής εκτέλεσε αριστοτεχνικά φάουλ, ο Κουτρουμπής απέκρουσε με τη βοήθεια και του δοκαριού, όμως ο Πίσπας που παρακολουθούσε τη φάση έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1 και με τη σέντρα ο Στούπης σκόραρε με ξερό σουτ μετά από αρχική απόκρουση του αντίπαλου γκολκίπερ, γράφοντας το τελικό 4-1.

Διαιτητές: Αλατσάκης, Κουρκουνάσιος-Δαφερέρας (Πειραιά)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκος Κούστας): Παχατούρας, Καρδάμης (64′ Μούντριχας), Διονέλλης, Ζούλιας, Γκότοβος, Καλύβας, Στούπης, Γροντής, Ρεντζής (53′ Τσίπρας), Πίσπας, Γεωργούσης (67′ Μπρέγκου)

ΑΙΑΣ ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ (Αλέξης Γαβριλόπουλος): Κουτρουμπής, Βάρμπι, Βάτσης, Χαρίζι-Ρίλντι (86′ Παπαχρηστόπουλος), Κάρδαρης (59′ Καράγιωργας), Τσακοπιάκος (86′ Χριστοφοράτος), Τριανταφυλλόπουλος, Φερεκίδης (76′ Κουλούρης), Σταθάτος, Ρετσούλι, Πυρρής.

Ταξίδεψε από το Άαχεν για να βρεθεί κοντά  στον Αίαντα στην Νέα Σμύρνη!

Απίστευτο και όμως αληθινό! Ο Βασίλης Μαστής, με καταγωγή από τη Γαστούνη, ο οποίος ζει τα τελευταία χρόνια στη Γερμανία και το Άαχεν,  εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι έχει συγγενικό σπίτι στην Αθήνα και ταξίδεψε για να δει το παιχνίδι του Πανιωνίου με τον Αίαντα στην Αθήνα.

Ο Βασίλης Μαστής, «Αιατζής» όσο λίγοι , σηκώσει το κασκόλ του Αίαντα πρώτα στην πλατεία της Νέας Σμύρνης, και μετά φυσικά στο γήπεδο! Αυτό θα πει αγάπη, για την ομάδα του τόπου σου, που πλέον σπάνια συναντάμε σήμερα! Μπραβο σου Βασίλη!!!