Αθλητισμός

ΠΑΟ Βάρδας: Με το «ένα πόδι» στη Γ΄ Εθνική! Άνετη επικράτηση επί της ΑΕ Κεφαλληνίας δύο αγωνιστικές πριν το τέλος(2-1)

4 στα 4 για τον σύλλογο της Βουπρασίας που βρίσκεται μια ανάσα από την άνοδο στην Γ εθνική. Σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς καλύτεροι από τον αντίπαλο τους, ο οποίος ήρθε στην Ηλεία με μόλις 12 παίχτες το πρώτο μέρος έληξε χωρίς τέρματα παρά τις φάσεις που δημιουργήθηκαν. Τον γόρδιο δεσμό «έλυσε» τελικά,  ο Βαρβαρέσος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ στο 60′ για να «κλειδώσει» το τρίποντο ο Δημητρόπουλος με σουτ στο 76′. Το εύστοχο πέναλτυ που εκτέλεσε εκ μέρους των φιλοξενούμενων ο Μοσχονάς στο 90′ απλά έκανε το παιχνίδι… over αφού όλα είχαν,ήδη, κριθεί.

Η βαθμολογία (σε 4 αγώνες)

1. ΠΑΟ Βάρδας 12

2.Θύελλα Αμπελοκήπων 7

3. Αναγέννηση Πατρών 2

4. ΑΕ Κεφαλονιάς 1

Στην περιγραφή του αγώνα ήταν ο Γιώργος Μικελόπουλος και στην ανταπόκριση ο Χρήστος Κανελλόπουλος.

Τέλος του αγώνα..Όλο και πιο κοντά στην άνοδο η Βάρδα!

89′ Γκολ για την ΑΕΚ. Εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ από τον Μοσχονά και.. 2-1

77′ Κλείνει τις αλλαγές της η Βάρδα. Χαματάι αντί Παναγόπουλου

76′ Γκοοοολλλλ για τον ΠΑΟΒ. Σκόρερ του 2-0 ο Δημητρόπουλος με σουτ αφού πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο

72′  Δεύτερη αλλαγή για την Βάρδα.Νικολετάκης αντί Καπατσούλια

64′ Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Κουμαριώτης αντί Κρούντι

60′ Γκοοοοοοολλλ για την Βάρδα. Η λύτρωση έρχεται από τα 11 βήματα. Σκόρερ ο Βαρβαρέσος. Το πέναλτυ κέρδισε ο Γούρμος από τον τερματοφύλακα Ανίνο

54΄ Δοκάρι για την Βάρδα με τον Γούρμο

48′ Σουτ του Βαρβαρέσου από πλάγια θέση,η μπάλα άουτ

46′ Πρώτη αλλαγή για τους γηπεδούχους, Σαρανατυγάς αντί Μπισμπάρδη

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Στο άλλο ματς του ομίλου η Θύελλα κέρδισε 2-1 την Αναγέννηση Πατρών. Αυτό σημαίνει πως ο ΠΑΟΒ δεν μπορεί σήμερα να πάρει την άνοδο μαθηματικά ωστόσο πρέπει να κερδίσει για να διατηρήσει το πλεονέκτημα

Λήξη ημιχρόνου..

44′ Πρώτη φάση για την ΑΕΚ, η κεφαλιά του Χασάι μετά την σέντρα του Μοσχονά δεν ανησύχησε τον Τσάκωνα που μπλόκαρε

31′  Οι ευκαιρίες συνεχίζονται για τους γηπεδούχους, ο Πολίτης πλάσαρε από καλή θέση, με το πρόσωπο έδιωξε ο Ανίνος που τραυματίστηκε κιολας

27′ Ευκαιρία για την Βάρδα,μετά από πάσα του Γούρμου, ο Μπισμπάρδης δεν κατάφερε να νικήσει με σουτ τον Ανίνο που απομάκρυνε

18′ Νεά μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Γούρμο και πάλι, να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Ανίνο αλλά να μην μπορεί να σημαδέψει σωστά και το πλασέ του να καταλήγει άουτ

3′ Πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΒ στο ματς, το σουτ που επιχείρησε ο Γούρμος από πλεονεκτική θέση πέρασε λίγο άουτ

Το παιχνίδι ξεκίνησε…

Στην Ζάκυνθο το ματς Θύελλα Αμπελοκήπων- Αναγέννηση Πατρών βρίσκεται στο ημίχρονο με το σκορ να είναι 0-0.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΠΑΟΒ:Τσάκωνας,Πολίτης, Παναγόπουλος(76′ Χαματάι), Καραχάλιος, Βραχνής, Τσουκαλάς, Μπισμπάρδης(46’Σαρανταυγάς), Δημητρόπουλος, Καπατσούλιας(72′ Nικολετάκης), Γούρμος, Βαρβαρέσος

AEK: Ανίνος, Κάλτσης, Στεφανάκος, Κούκλης, Λουλούδας, Αντωνόπουλος, Χασάι, Κρούντι(64′ Κουμαριώτης), Κοσμάτος, Μοσχονάς, Περιβολάρης

Με τους αγώνες της 4ης αγωνιστικής(πρεμιέρα στον β΄ γύρο), συνεχίζονται σήμερα τα πλέι οφ ανόδου στον 12ο όμιλο! Ο πρωτοπόρος του ομίλου ΠΑΟ Βάρδας υποδέχεται σήμερα στις 5 μ. μ. την «ουραγό» του ομίλου Α.Ε. Κεφαλονιάς, θέλοντας νίκη και μόνο νίκη για να βρεθεί «αγκαλιά» με την άνοδο!

Άλλωστε μια «ανάσα»… από τη Γ΄ Εθνική βρίσκεται πλέον ο ΠΑΟ Βάρδας μετά τη μεγάλη του νίκη στο Μαχαιράδο επί της Θύελλας Αμπελοκήπων με το τέλος του α΄ γύρου των πλέι οφ ανόδου, και πλέον μόνο αν «αυτοκτονήσουν» στη Βάρδα θα χάσουν την άνοδο!

Έτσι επικρατεί ικανοποίηση στον ΠΑΟΒ για το ιδανικό ξεκίνημα, ωστόσο πρέπει να επισημάνουμε ότι ακόμα δεν τελείωσε οριστικά τίποτα! Όμως ίσως… αυτό γίνει σήμερα το βράδυ, με το τέλος των αγώνων της 4ης αγωνιστικής! Αν δηλαδή ο ΠΑΟΒ κερδίσει στην έδρα του την Α.Ε. Κεφαλονιάς, και το άλλο ματς στη Ζάκυνθο: Θύελλα Αμπελοκήπων-Αναγέννηση Πατρών λήξει ισόπαλο, η κερδίσει η ομάδα της Πάτρας, κάτι που θα γνωρίζουν οι «πράσινοι»  πριν ξεκινήσει  το β΄ ημίχρονο(καθώς εκεί το ματς αρχίζει στις 4 μ. μ.)! Τότε οι «πράσινοι» της Βουπρασίας θα μπορούν να κάνουν τον γύρο του θριάμβου, και φυσικά «αγγαρεία»… στα δύο επόμενα ματς μέχρι το φινάλε των πλέι οφ ανόδου.

Το patrisnews θα σας μεταφέρει live τις σημαντικότερες στιγμές από το παιχνίδι του ΠΑΟ Βάρδας.