Γ Εθνική

ΠΑΟ Βάρδας – Παναχαϊκή 1-5: Η διαφορά ποιότητας και ετοιμότητας ήταν εμφανής

Την ήττα με σκορ 5-1 από την Παναχαϊκή γνώρισε το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου στο «Γρ. Καλάκος» ο ΠΑΟ Βάρδας στο τρίτο του κατά σειρά φιλικό στην διάρκεια της προετοιμασίας.

Οι πράσινοι μπήκαν με ενθουσιασμό στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με το δεύτερο συνεχόμενο γκολ σε φιλικά του Σαμπανέι και πάλι με εκτέλεση πέναλτι ωστόσο με την πάροδο του χρόνου, η διαφορά ποιότητας και ετοιμότητας, μιας και οι Αχαιοί θα αγωνιστούν τη νέα σεζόν στην Super League 2, έκαναν την εμφάνισή τους.

Η Παναχαϊκή εκμεταλλευόμενη και τις πολλές αλλαγές του Ντίνου Σπυρόπουλου που έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αρκετά νεαρά παιδιά, αφού ισοφάρισε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, γύρισε το ματς στην επανάληψη και έφτασε σε μια ευρεία νίκη με 5-1 χάρη στα τέρματα των Σιατραβάνη, Κολ, Μαυριά, Μωραΐτη και Μασούρα.

Η «Μπάρτσα» από το προχθεσινό ματς κρατά την καλή εμφάνιση για 60 περίπου λεπτά αφού όπως τόνισε και μετά το τέλος του αγώνα ο τεχνικός του ΠΑΟΒ «Η Παναχαϊκή δεν είναι απλά δυο κατηγορίες πάνω, αλλά είναι και πιο έτοιμη. Και δεν είναι δικαιολογία αυτό, αλλά είναι η πραγματικότητα!»

Το φιλμ του αγώνα

9′ Πρώτη καλή στιγμή για την Παναχαϊκή. Ο Παπατόλιος σούταρε με το αριστερό έξω από την περιοχή και υποχρέωσε τον Λαδά σε εντυπωσιακή απόκρουση

10′ Ο Παπατόλιος σούταρε μέσα από την περιοχή η μπάλα πέρασε άουτ

13′ Καλό σουτ του Σιατραβάνη έξω από την περιοχή η μπάλα πέρασε λίγο άουτ

32′ Ο Κυνηγόπουλος από τα δεξιά έκανε επικίνδυνη σέντρα και παραλίγο να μπει αυτογκόλ από το διώξιμο του αμυντικού
35′ Πέναλτι για τον ΠΑΟΒ. Ο διαιτητής βλέπει παράβαση σε μαρκάρισμα του Τσελεπίδη σε παίκτη των γηπεδούχων

36′ ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟ Βάρδας. Ο Σαμπανέι εκτέλεσε εύστοχα αν και ο Καπούταγλης έπεσε στη σωστή γωνία. 1-0 για τους γηπεδούχους.

45’ ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή. Ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, ο Σιατραβάνης με εκτέλεση φάουλ σκόραρε για την ισοφάριση (1-1 σκορ ημιχρόνου).

52′ Γκολ για την Παναχαϊκή. Ο Κυνηγόπουλος σούταρε η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού, ο διαιτητής δεν διέκοψε το παιχνίδι για να δώσει την παράβαση, ο Μαυριάς επωφελήθηκε από την κόντρα και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-2!

56′ ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή! Ο Κολ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση έπειτα από πάσα του Μωραΐτη και με ιδανικό πλασέ διαμόρφωσε το 1-3!

73′ ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή! Εξαιρετική μπαλιά του Μουστακόπουλου στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΒ, ο Μασούρας βρέθηκε αμαρκάριστος και με ψηλοκρεμαστό πλασέ έκανε το 1-4!

80′ Πολύ καλό σουτ του Πατρώνη, έδιωξε με υπερένταση ο Λαδάς.

86′ ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή. Ο Μωραΐτης με πλασέ από κοντά γράφει το τελικό 1-5!

Οι συνθέσεις

ΠΑΟΒ: Λαδάς, Αγουρίδης, Χριστόπουλος, Νικολακόπουλος, Σιδέρης, Λιόσης, Μακρής, Νικολόπουλος, Βαζ, Ντόμας, Σαμπανέι (Έπαιξαν και οι Ρουγκάλας, Τσούλης, Παναγάκης, Παλούμπης, Κατσίγιαννος, Θεοφιλόπουλος).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Καπούταγλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Κοτσώνης, Τσελεπίδης, Παπατόλιος, Λινάρδος, Σιατραβάνης, Μωραΐτης, Κολ, Κυνηγόπουλος. (Έπαιξαν και οι Σούλης, Μουστακόπουλος, Πατάπης, Μαυριάς, Βασιλικόπουλος, Πατρώνης, Αντωνακόπουλος, Μασούρας, Βαρσαμίδης.