ΠΑΟ Βάρδας – Τσιλιβή 1-0: Βάζ – ει τη σφραγίδα του στην παραμονή!

Για δεύτερο συνεχόμενο ματς οι πράσινοι έμειναν με δέκα παίκτες όμως με κατάθεση ψυχής πήραν ένα ακόμα τρίποντο

Τι και αν ο ΠΑΟ Βάρδας έμεινε για δεύτερο σερί παιχνίδι με δέκα παίκτες και αυτή τη φορά ακόμα πιο νωρίς αφού μόλις στο 38’ ο Γουρμος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη, εντούτοις η «Μπάρτσα» κάνοντας για ένα ακόμα ματς κατάθεση ψυχής επικράτησε με 1- 0 του Τσιλιβή χάρη στο γκολ του Βαζ και  «σφιχταγκάλιασε» την παραμονή στον 7ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Οι «πράσινοι» μετά και την νίκη στο «Γρ. Καλάκος» διατηρήθηκαν σε απόσταση ασφαλείας από την ζώνη του υποβιβασμού και την ερχόμενη αγωνιστική κόντρα στα Βραχνέικα και πάλι εντός έδρας θα έχουν την ευκαιρία να εξασφαλίσουν ουσιαστικά την σωτηρία τους.

Ο αγώνας

Η ομάδα του Μ. Τσίρκοβιτς πήρε εξαρχής τα ηνία του αγώνα και μόλις στο 2’ ο Ντόμας αστόχησε σε μοναδικό τετ α τετ στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 14’ ο Γούρμος βρήκε τον Χριστόπουλο όμως το πλασέ του τελευταίου απέκρουσε ο Μίρτα, ενώ στην επαναφορά ο Γούρμος δε κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με τους αμυντικούς να απομακρύνουν τον κίνδυνο. Στο 30’ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά, με τον Βερνάρδο να σουτάρει και τον Λαδά να αντιδρά σωστά ενώ στο 34’ ο μετά από λάθος του Μίρτα, ο Γούρμος αστόχησε με το κεφάλι. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο επιθετικός του ΠΑΟΒ αντίκρισε την απευθείας κόκκινη για εξύβριση προς τον διαιτητή, απόφαση που επέσυρε τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, με το 0-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και παρά το αριθμητικό μεινόεκτημα, η Βάρδα συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 50’ ο Μίρτα είπε «όχι» σε σουτ του Μακρή και στο 55’ ο Λαδάς κράτησε όρθιο τον ΠΑΟΒ απομακρύνοντας το πλασέ του Βερνάρδου. Στο 73’ μετά από γύρισμα του Βαζ στον Ντόμα, ο τελευταίος από καλή θέση δεν μπόρεσε να νικήσει τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων και στο  80’ το Τσιλιβή έμεινε και αυτό με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Παναγιωτίδη με δεύτερη κίτρινη. Στο 82’ ο Σαμπανέι αστόχησε με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ντόμα και ένα λεπτό αργότερα ήρθε η λύτρωση για την «Μπάρτσα», με τον Βαζ να νικά μέσα από την περιοχή τον Μίρτα για το 1-0 που έμεινε μέχρι τη λήξη αφού στο 92’ ο σκόρερ της Βάρδαας αστόχησε σε μοναδικό τετ α τετ.

Οι συνθέσεις

ΠΑΟΒ: Λαδάς, Ρουγκάλας (38′ Βαζ), Χριστόπουλος, Νικολόπουλος, Σιδέρης, Νικολακόπουλος, Αγουρίδης, Ντόμας (93′ Θεοφιλόπουλος),  Μακρής (87’Φερεκίδης),  Σαμπανέι, Γούρμος.

ΤΣΙΛΙΒΗ: Μίρτα, Μπάτσης, Μουσάι (90′ Τζάθας), Λιβέρης, Κόκας (15′ λ.τ. Παναγιωτίδης), Μούστα, Δεμερτζής, Γεωργίου, Μαρούδας, Υψηλός (84′ Παναγιωτόπουλος), Βερνάρδος.