Πέλοπας Πύργου – Αστέρας Αμαλιάδας 1-1 κ. αγ. και 1-2 (παράταση): Ένα αμφισβητούμενο πέναλτι έκρινε την πρόκριση

Παιχνίδι για γερά νεύρα, έγινε χθες το απόγευμα στο Ενωσιακό Γήπεδο της Σπιάντζας, ανάμεσα στο γηπεδούχο εκεί Πέλοπα Πύργου και τον Αστέρα Αμαλιάδας, στα πλαίσια της β΄ φάσης του Κυπέλλου της ΕΠΣΗ!

Ένα ματς που κρίθηκε στην παράταση με ένα αμφισβητούμενο πέναλτι υπέρ του Αστέρα, που ναι μεν είχε στο μεγαλύτερο μέρος του ματς την υπεροχή, αλλά ο Πέλοπας παίζοντας με πολλές απουσίες, αλλά με ψυχή λεόντων, στάθηκε επάξια στο Ενωσιακό, είχε τις δικές του ευκαιρίες για να πάρει την πρόκριση στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του ματς, και τελικά δεν μπόρεσε να πάει το ματς στα πέναλτι, καθώς στο 106 ΄ ο πολύ καλός έως τότε διαιτητής Βας. Τσάκαλης, «σφύριξε» πέναλτι υπέρ του Αστέρα, σε ένα πέσιμο στην περιοχή του Ονουάτσι, και τον Έλιοτ , να χαρίζει την πρόκριση στον Αστέρα, μέσα σε κλίμα έντασης, και έντονων διαμαρτυριών από πλευράς Πέλοπα Π.

Οι φάσεις και τα γκολ του αγώνα

Μόλις στο 3΄ωραία αντεπίθεση Πέλοπα και σουτ Παπαδάτου πήρε ύψος και άουτ! Στο 15΄δυνατό σουτ Μαρκόπουλου από καλή θέση, είχε την ίδια τύχη! Ενώ στο 18΄ωραίο φάουλ του Μαρκόπουλου, έφυγε σύριζα άουτ. Για να φτάσουμε στο 22΄, όταν από ωραία εναλλαγή της μπάλας των παικτών του Αστέρα, αποδέκτης έγινε ο ταλαντούχος Καραγιάννης, που με βολέ αφού κόντραρε σε αμυνόμενο και άλλαξε πορεία, έγραψε το 0 – 1! Στο 30΄λιγο έλλειψε να γίνει το 0-2 , όταν ο Μουρούτης μπήκε στην περιοχή από αριστερά και σούταρε δυνατά, με τον Μικελόπουλο να μπλοκάρει σταθερά στην κλειστή του γωνία! Στο 32΄νεα κλασική ευκαιρία για τον αστέρα, όταν γυριστή κεφαλιά του Έλιοτ κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Μικελόπουλου! Όμως στο 43΄η μπάλα «τιμώρησε»… τον Αστέρα, όταν ο Τ. Πλατής με απευθείας φάουλ από δεξιά, σαν κόρνερ… , έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σταθόπουλου και 1 – 1! Στην επανάληψη και στο 63΄ο Ονουάτσι μπήκε ωραία στην περιοχή και σούταρε, με τον Παπαγεωργίου να σώζει επί της γραμμής, αποσοβώντας το 1 – 2! Στο 73΄τρομερό σουτ του Ντίαζ από ευνοϊκή θέση, ο Μικελόπουλος «απόγειώθηκε» και έδιωξε σε κόρνερ! Έκτοτε το ματς ανήκει στο Πέλοπα Π. που στο 77΄πλησίασε το 2 -1, όταν ο Βασιλόπουλος νε τρομερό βολέ «σημάδεψε» το απέναντι κάθετο δοκάρι του Σταθόπουλου! Και στο 93΄ ο Σταθόπουλος έκανε την απόκρουση του αγώνα, σε σουτ εν κινήσει του Παπαδάτου, στέλνοντας τις ομάδες στην παράταση! Εκεί όπου στο 95΄ωραίο φάουλ του Έλιοτ εξουδετέρωσε ο Μικελόπουλος, για να απαντήσει στο 100΄ ο Σταθόπουλος σε τρομερό σουτ του Μακρή! Για να φτάσουμε ακριβώς στη λήξη του α΄ μέρους της παράτασης, όταν ο Ονουάτσι έφυγε στην αντεπίθεση από δεξιά, με τους αμυντικούς του Πέλοπα να τον παρακολουθούν, να πέφτει στην περιοχή, και να παίρνει το πέναλτι από τον διαιτητής Τσάκαλη, μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων! Ένα πέναλτι που εκτέλεσε στο 106΄ο Έλιοτ, διαμορφώνοντας το τελικό 1 – 2! Καθώς στο β΄ μέρος της παράτασης, η μόνη καλή στιγμή έγινε στο 117΄, όταν ο Παπαδάτος έπιασε κεφαλιά σε κενή εστία, με την μπάλα να φεύγει άουτ!

Αυτοί που ξεχώρισαν

Από το νικητή Αστέρα ο γκολκίπερ Σταθόπουλος, και ακόμα ο βιρτουόζος Μαρκόπουλος(μέχρι που αποχώρησε τραυματίας), ο Φερνάντες, ο Χριστόπουλος και ο Ονουάτσι! Από τον μαχητικό Πέλοπα , κορυφαίοι οι Παπαγεωργίου, Μικελόπουλος, Μακρής, Παναγόπουλος και Μπουλούτας.

ΠΕΛΟΠΑΣ Π.: Μικελόπουλος, Βασιλόπουλος(106΄ Πλατής Δ.), Πλατής Π. (66΄Πότκα – 112΄Πλατής Δ.) Παπαγεωργίου, Βαρζελιώτης, Παναγόπουλος, Νικολόπουλος, Μακρής, Μπουλούτας, Δημητρόπουλος, Παπαδάτος.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΜ.: Σταθόπουλος, Χριστόπουλος, Φερνάντες, Σιούλας(81΄ Γαλάνης), Γιαννόπουλος(46΄Ι. Ντάβαρης), Ντίαζ, Μουρούτης(118΄Χριστοδουλόπουλος), Ονουάτσι, Καραγιάννης, Μαρκόπουλος(λ. τρ. 91΄Ζωγόπουλος), Έλιοτ.

Ο Πέλοπας βράβευσε Αμπελογιάννη και Μπέλτσο!

Πριν την έναρξη του χθεσινού αγώνα, το Δ.Σ. του Πέλοπα που δεν ξεχνά ποτέ αυτούς που πρόσφεραν στην ομάδα , τίμησε για την πολύχρονη προσφορά τους στο σύλλογο, τον Χαρ. Αμπελογιάννη(έχει σταματήσει το ποδόσφαιρο), και Θαν. Μπέλτσο(άλλοτε γκολκίπερ της ομάδας, που τώρα πλέον είναι βοηθός προπονητή στην ομάδα!