Πέλοπας Πύργου – Νίκη Τραγανού 2-2: «Όρθιος» με Δημητρόπουλο στις καθυστερήσεις

Οι Φιλοξενούμενοι στην πρώτη τους επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ ευτύχησαν να προηγηθούν όταν στο 4’ ο Ν. Κολοτύρος εκτέλεσε κόρνερ και ο Δ. Κασσιανός με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έγραψε το 0-1.

Ισόπαλη με σκορ 2-2 ολοκληρώθηκε χθες η αναμέτρηση του Ενωσιακού ανάμεσα σε Πέλοπα Πύργου και Νίκη Τραγανού σε ένα ματς για γερά νευρά και αγωνία μέχρι το φινάλε.

Οι Φιλοξενούμενοι στην πρώτη τους επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ ευτύχησαν να προηγηθούν όταν στο 4’ ο Ν. Κολοτύρος εκτέλεσε κόρνερ και ο Δ. Κασσιανός με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έγραψε το 0-1. Στη συνέχει ο Πέλοπας πήρε τα ηνία του αγώνα και αφού απείλησε με ένα σουτ του Κανελλόπουλου στο 18’ που απέκρουσε με τα πόδια ο Φωτόπουλος, έφτασε στην ισοφάριση με το εξαιρετικό σουτ του Δημητρόπουλου έξω από την περιοχή στο 23’. Η Νίκη κόντρα στην ροή του αγώνα πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 34’ όταν μετά από φάση διαρκείας, και πάλι ο Δ. Κασσιανός πήρε το ριμπάουντ από δικό του σουτ που απέκρουσε ο Μικελόπουλος και σημείωσε το 1-2 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Πέλοπας πίεσε εκ νέου για την ισοφάριση και αφού δεν το κατάφερε σε δυο περιπτώσεις με τον Κανελλόπουλο, κέρδισε πέναλτι στο 93’ για ανατροπή του Παναγόπουλου από αντίπαλο αμυνόμενο στα όρια της περιοχής με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται πως η παράβαση έγινε εκτός αυτής. Ο Δημητρόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε διαμορφώνοντας το τελικό 2-2 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

ΠΕΛΟΠΑΣ: Μικελόπουλος, Χριστακόπουλος, Βαρζελιώτης, Παναγόπουλος, Μπουλούτας (78’ Παπαγεωργίου), Παναγιωτόπουλος (58’ Δ. Πλατής), Δημητρόπουλος, Βαρδάρης (81’ Σταθόπουλος), Γιαννόπουλος (78’ Παπαδάτος), Αστερόπουλος, Κανελλόπουλος

ΝΙΚΗ: Φωτόπουλος, Κ. Κολοτούρος, Χ. Κολοτούρος, Σιούλας, Δ. Κασσιανός, Γ. Κασσιανός, Βουρτσάνης(74’ Γιαννακόπουλος), Καλογερόπουλος (λ.τρ. Σπανός), Ν. Κολοτούρος(89’ Σαραντούλιας), Τσάκος (89’ Ζαπάντης) , Δ. Κολοτούρος