Πέλοπας Πύργου – Πέλοπας Πελοπίου 2-1: Έκανε τα εύκολα, δύσκολα!

Μετά κόπων και βασάνων ήρθε η δεύτερη φετινή νίκη για τον Πέλοπα Πύργου.

Μετά κόπων και βασάνων ήρθε η δεύτερη φετινή νίκη για τον Πέλοπα Πύργου που επικράτησε χθες στο Ενωσιακό του Πέλοπα Πελοπίου με 2-1 και φτάνοντας τους 10 βαθμούς έκανε αποφασιστικό βήμα για την εξασφάλιση της απευθείας παραμονής.

Οι μελανόλευκοι του Νίκου Δαβουρλή προηγήθηκαν με 2-0 όμως δεν «καθάρισαν» το παιχνίδι στις ευκαιρίες που δημιούργησαν και στο τέλος αγχώθηκαν αφού οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και λίγο πριν το τέλος είχαν δοκάρι, την ώρα που οι γηπεδούχοι έπαιζαν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του παίκτη – προπονητή τους με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Πέλοπας στο 34’ άνοιξε το σκορ με τον Δ. Πλατή με το 1-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 57’ ο Χαραλαμπόπουλος έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια είχαν τις φάσεις για να φτάσουν και σε τρίτο τέρμα και να σφραγίσουν τη νίκη με αποκορύφωμα το χαμένο τετ α τετ του Τσιχλιά όμως δεν τα κατάφεραν και στο 80’ το Πελόπιο μείωσε σε 2-1 με κεφαλιά του Καραχάλιου.

Πέντε λεπτά αργότερα, η ομάδα του Πύργου έμεινε με έναν παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Δαβουρλή με δεύτερη κίτρινη και οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση, με τον Γρηγορόπουλο να σημαδεύει με σουτ το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πετρόπουλου στο 88’.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε τον αγώνα και ο Πέλοπας Πελοπίου λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη του Τσιμάνη για χτύπημα εκτός φάσης στο 90’.

ΠΕΛΟΠΑΣ: Πετρόπουλος, Γ. Χριστακόπουλος, Β. Πλατής, Παπαγεωργίου, Παναγόπουλος, Δαβουρλής, Σπανός (55’ Αστερόπουλος), Χαραλαμπόπουλος, Δ. Πλατής, Δημητρόπουλος (55’ Κανελλόπουλος), Τσιχλιάς (75’ Καλαθάς)

ΠΕΛΟΠΙΟ: Κούβελας, Χριστόπουλος, Γρηγορόπουλος, Η. Καραχάλιος, Κουτσογιαννόπουλος (46’ Τσιμάνης), Τζάρος, Γ. Καραχάλιος, Καρβουνιάρης, Χριστόπουλος (77’ Αδάμης), Σακέλης, Σταμόπουλος