Προοδευτική Μανωλάδας – Πέλοπας Πύργου 3-1: Και του χρόνου στην Α1!

Η Προοδευτική Μανωλάδας μέσα σε δύο λεπτά γύρισε το ματς με τον Πέλοπα Πύργου και με το τελικό 3-1 μπορεί ήδη να πανηγυρίζει την παραμονή της για ακόμα μία σεζόν στην Α1 κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 12’ όταν μετά από ωραία συνεργασία Αστερόπουλου – Δαβουρλή, ο Κανελλόπουλος που έγινε τελικός αποδέκτης της μπάλας, αφού πέρασε και τον Κυριακόπουλο έγραψε το 0-1. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση αφού στο 14’ μετά από σέντρα του Σωτηρόπουλου και πρώτη κεφαλιά του Βαλογιάννη, ο Μπιτούνης με νέα κεφαλιά από κοντά έφερε το ματς στα ίσια. Ένα λεπτό αργότερα μάλιστα, η Προοδευτική έφτασε στην ολική ανατροπή όταν μετά από φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή και απόκρουση του Μικελόπουλου σε σουτ του Μπιτούνη, ο Νικολετάκης εξ’ επαφής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 που ήταν σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ο Πέλοπας πίεσε για την ισοφάριση και αφού ο Κυριακόπουλος είπε «όχι» σε τρεις κλασσικές ευκαιρίες των Γεωργίου, Κανελλόπουλου και Αστερόπουλου, ο Σωτηρόπουλος με πλασέ στην κίνηση μετά από γύρισμα του Παντελή στο 75’ έγραψε το τελικό 3-1 και σφράγισε τη νίκη της ομάδας του. Οι δυο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής των Βαλογιάννη και Αστερόπουλου με δεύτερη κίτρινη λίγο πριν το φινάλε.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: Κυριακόπουλος, Πατσούρας (85΄ Κρίγκος), Σωτηρόπουλος (90΄ Κατσιμπερνάκης), Μούζος, Μπιτούνης, Ζ. Βαλογιάννης, Παναγιωτόπουλος, Λ. Σάμαρης (67΄ Ορλώφ), Κατσιμητσήρης Α. Βαλογιάννης (56΄ Παντελής), Νικολετάκης.

ΠΕΛΟΠΑΣ: Μικελόπουλος, Παναγόπουλος, Καλαθάς (82΄ Παπαδάτος), Βασιλόπουλος, Π. Πλατής (60΄ λ.τρ. Πότκα), Δημητρόπουλος, Δ. Πλατής (62΄ Μακρής), Γεωργίου, Αστερόπουλος, Κανελλόπουλος, Δαβουρλής (80΄ Νικολόπουλος Θ.).