Προοδευτική Μανωλάδας – Νίκη Τραγανού 1-3: Η πρώτη νίκη ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο!

Τέσσερις αγωνιστικές χρειάστηκαν να περάσουν για να πανηγυρίσει η Νίκη Τραγανού το πρώτο της φετινό τρίποντο!

Τέσσερις αγωνιστικές χρειάστηκαν να περάσουν για να πανηγυρίσει η Νίκη Τραγανού το πρώτο της φετινό τρίποντο αφού η ομάδα του Αλέξη Γαλάνη στο εξ’ αναβολής ματς της 4ης αγωνιστικής επικράτησε χθες με 3-1 εκτός της Προοδευτικής και έφτασε τους 4 βαθμούς στον 2ο όμιλο της Α1 κατηγορίας.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων ωστόσο δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ που θα απλοποιούσε την κατάσταση και θα τους έλυνε τα πόδια. Στην καλύτερη στιγμή τους  στο 35’, ο Παναγόπουλος απομάκρυνε εντυπωσιακά το δυνατό σουτ του Δ. Κολοτούρου από το ύψος της περιοχής, με το 0-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Η επανάληψη ξεκίνησε με γκολ για την Νίκη, αφού ο νεοεισελθών Γεωργιόπουλος στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, αξιοποίησε την σέντρα του Χ. Κολοτούρου και με κεφαλιά έγραψε το 1-0 στο 47’. Η αντίδραση της Προοδευτικής ήταν άμεση και στο 50’ ο Βασιλόπουλος εκμεταλλευόμενος ασυνεννοησία στην αντίπαλη άμυνα ισοφάρισε από κοντά σε 1-1 ενώ  λίγο έλειψε στο 55’ να φτάσουν στην ανατροπή όταν ο Βασιλόπουλος μπήκε στην περιοχή και σούταρε όμως ο Μικελόπουλος έδιωξε σε κόρνερ. Στο 65’ οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ με διπλή προσπάθεια του Θανάση Νικολόπουλου και αφού στην πρώτη του απόπειρα, οι αμυνόμενοι των γηπεδούχων είχαν απομακρύνει προσωρινά πάνω στη γραμμή. Το τελικό 3-1 για τους μπλε διαμόρφωσε στο 74’ ο Μαργαρώνης με όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Οι συνθέσεις

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: Παναγόπουλος, Πατσούρας Δ., Λιακόπουλος, Κατσιμπερνάκης(76’ Φλώρος), Βασιλόπουλος Σπ., Σωτηρόπουλος (68’ Σάμαρης Ν.), Πατσούρας Α. (87’ Καζαντζής), Βαλογιάννης, Κατσιμιτσήρης, Τσούλης, Βασιλόπουλος Ν.

ΝΙΚΗ: Μικελόπουλος, Κ. Κολοτούρος, Χ. Κολοτούρος, Γαργαρώνης, Δ. Κασσιανός (70’ Σαραντούλιας), Ι. Κασσιανός, Μάζης (88’ Κουτσογιαννόπουλος), Κούντουρας (46’ Γεωργιόπουλος), Δ. Κολοτούρος, Καλογερόπουλος (46’ Μαργαρώνης), Νικολόπουλος (85’ Κονταλής)