Στα γήπεδα της Α1 κατηγορίας – Αναλυτικά οι αγώνες

ΜΑΚΡΙΣΙΑ – ΞΕΝΟΦΩΝ ΚΡΕΣΤΕΝΩΝ 1-1 : «Όρθιος» με βολίδα του Μιλοσέσκι στο 95′!

Ισόπαλο με σκορ 1-1 ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής στην Α1 ανάμεσα στα Μακρίσια και τον Ξενοφώντα Κρεστένων, σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι κρατούσαν την νίκη μέχρι και το 95′ όμως ο Ντ. Μιλοσέσκι δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με έναν κεραυνό στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έσωσε το βαθμό για την ομάδα του. Το ματς του περασμένου Σαββάτου είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι, πάθος, ένταση και δυνατές μονομαχίες με τον ΑΟΜ να απειλεί πρώτος στο 7′ όταν ο Κουτρουμπής με τη βοήθεια και του οριζόντιου δοκαριού απομάκρυνε εντυπωσιακά το σουτ του Μπάλλα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 27′ όταν μετά από τη σέντρα του Πετρόπουλου, ο Σταματελάτος βρήκε με το κεφάλι μέσα στην περιοχή τον Μούτσο και αυτός από κοντά έγραψε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι στο 44′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν όταν ο Μιλοσέσκι τετ α τετ με τον Καρανικολό, δεν έπιασε καλά το σουτ, με αποτέλεσμα ο τερματοφύλακας των Μακρισίων να αποκρούσει και στην εξέλιξη της φάσης ο Παναγόπουλος να στείλει τη μπάλα άουτ. Στην επανάληψη ο Ξενοφώντας πίεσε για την ισοφάριση και απείλησε με κεφαλιά του Δημάκη στο 65′ και ένα σου του Λιαμπότη στο 75΄που αμφότερα κατέληξαν άουτ ενώ στο 80′ ο Καρανικολός νίκησε από κοντά τον Γαλανόπουλο. Στο 88′ ο Μιλοσέσκι με απευθείας εκτέλεση φάουλ που έφυγε δίπλα από τα δοκάρια προειδοποίησε, και στο 95′ με μια βολίδα έξω από την περιοχή δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Καρανικολό ισοφαρίζοντας για την ομάδα του  στο τελικό 1-1.

Πρέπει να σημειωθούν οι διαμαρτυρίες και των δυο πλευρών για την διαιτησία, με τους μεν γηπεδούχους να φωνάζουν για τη φάση του  45′ όταν και ο διαιτητής Τσάκαλης σφύριξε τη λήξη του ημιχρόνου ενώ βρίσκονταν στην επίθεση και για τα λεπτά των καθυστερήσεων υποστηρίζοντας ότι το γκολ της ισοφάρισης μπήκε ενώ είχαν συμπληρωθεί και τα πέντε ενώ  οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για δυο πέναλτι.

Οι συνθέσεις

ΜΑΚΡΙΣΙΑ: Καρανικολός, Σκουρής, Μπατζάκας, Καρβουνιάρης, Τσίτσος (59′ λ.τ  Διονυσόπουλος), Μπαλαούρας, Μούτσος, Καββαθάς, Μπάλλας, Πετρόπουλος (92′ Χριστόπουλος), Σταματελάτος (70′ Ασημακόπουλος

ΞΕΝΟΦΩΝ: Κουτρουμπής, Γαλανόπουλος, Πλατανίτης (59′ Ζαπάντης), Αναμουρλίδης, Κολόκας, Δημάκης, Κωνσταντόπουλος, Μπουτσικάκης (73′ Χαραλαμπόπουλος) Μιλοσέσκι, Α. Κουτσογιαννάκης (80′ Κουής), Παναγόπουλος (66′ Λιαμπότης).

__________________________

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΖΑΧΑΡΩΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΓΟΥΜΕΡΟΥ 3-1: Σε απόσταση βολής από την τετράδα

Ο Ολυμπιακός Ζαχάρως αν και δυσκολεύτηκε, κέρδισε με 3-1 την Ολυμπιάδα Γουμέρου και βρίσκεται μόλις ένα βαθμό πίσω από την πρώτη τετράδα. Μετά από ένα «στείρο» πρώτο μέρος, ο Έλιοτ στο 63΄ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους, όμως στο 76’ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με την εύστοχή εκτέλεση πέναλτι του Ροδόπουλου. Στο 85’ ο «σπεσιαλίστας» στα φάουλ, γκολκίπερ Γιάννης Τσάμπρας, με απευθείας εκτέλεση έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του και στο 87’ ο Στροφύλλας κλείδωσε τη νίκη της Ζαχάρως γράφοντας το τελικό 3-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τσάμπρας, Γκούσκος, Χριστόπουλος, Κύτταρης, Αλεξανδρόπουλος (71΄Ρουμελιώτης), Μπιμπής (46’ Στροφύλλας), Κουρούβανης (46’ Ρηγόπουλος), Τζέιμς, Έλιοτ (67’ Οικονομίδης), Παπαγεωργίου, Κατσώλης

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ: Φιλιππόπουλος, Ζάνι (70’ Ροδοπουλος Ν.), Αγγελόπουλος Χ., Μπίρμπας, Κολοβάδης, Φωτακόπουλος Ι., Ροδόπουλος Γ., Καλαντζής, Γεωργίου Ν. (88’ Κακαλής), Διαμαντάκος, Κωνσταντόπουλος

Α.Ε. ΠΗΝΕΙΑΣ –  ΕΝΙΠΕΑΣ  ΛΑΝΤΖΟΙΟΥ:  0 – 0 : «Αυτοκτόνησαν»… οι φιλοξενούμενοι!

Μπορεί ο φιλόδοξος Ενιπέας Λαντζοίου να έπαιξε τους γηπεδούχους της Α.Ε. Πηνείας  μονότερμα, όμως αυτό δεν έχει καμία σημασία, καθώς στο ποδόσφαιρο μετρά το τελικό αποτέλεσμα! Και αυτό ήταν σκέτη αυτοκτονία για τον Ενιπέα, καθώς στο γήπεδο του Σιμόπουλου, έμεινε  στο 0 – 0, με την «ουραγό» Α.Ε. Πηνείας ! Κάτι που δεν αρμόζει με βάση το υλικό που έχει φέτος η ομάδα, και φυσικά τους στόχους που έχει βάλει! Τι και αν έχασε ευκαιρίες με το τσουβάλι. Τι και αν είχε δοκάρι στο 75΄με τον νεοεισελθόντα στο ματς Γ. Γκουβέρο, καθώς και την ευκαιρία της χρονιάς στο 90΄, όταν σε ένα ανεπανάληπτο τετ – α- τετ του Τριανταφύλλη και σουτ, η μπάλα πριν καταλήξει στα δίχτυα, κόντραρε πάνω στον Σάκη Στροφύλλα και έφυγε άουτ! Πλέον η ομάδα θα πρέπει να  βρει γρήγορα το δρόμο της, πριν έχουμε εξελίξεις…

Α.Ε. ΠΗΝΕΙΑΣ : Ρούνης Π., Αργυρόπουλος, Μπουντουβής, Παρασκευόπουλος, Βλασόπουλος,  Χριστόπουλος Κ.(82΄Κότσαλης), Χριστόπουλος Αν.,  Χριστακόπουλος, Γεωργόπουλος(46΄ Κουτσόπουλος ), Ρούνης Κ., Λιακόπουλος.

ΕΝΙΠΕΑΣ : Κουρλός, Βαγγόπουλος(73΄ Γκουβέρος), Δαλαβούρας, Τσαντίλης, Κωτσάκης, Γιαννακόπουλος(81΄ Καλαντζής), Γκρίλλας, Δούλος, Στροφύλλας, Τριανταφύλλης, Μπατζακόπουλος(67΄ Αστερόπουλος).

ΑΠΟ ΚΟΥΡΤΕΣΙΟΥ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΑΒΑΛΙΩΝ 1 -5: Απολαμβάνει ξανά τη μοναξιά της κορυφής

Ο Ολυμπιακός Σαβαλίων πέρασαν σαν σίφουνας με 5-1 από το Κουρτέσι και εκμεταλλευόμενος τις απώλειες βαθμών του Ξενοφώντα και του Ενιπέα, βρίσκεται και πάλι μόνος πρώτος στην βαθμολογία της Α1.  Στο προχθεσινό ματς, οι πρωτοπόροι προηγήθηκαν με τον Σταυρούλια στο 15′ όμως στο 33′ ο ΑΠΟΚ ισοφάρισε σε 1-1 με τον Ντ. Καπώνη. Ο Χοτζάι στο 40′ έδωσε ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με το 1-2 να είναι σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, τα πράγματα απλουστεύτηκαν για τον Ολυμπιακό αφού στο 65′ ο Μπούτσι έγραψε το 1-3 και  στο 75′ ο Σταυρούλιας και πάλι σημείωσε το 1-4 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 84′ με το δεύτερο του γκολ στο παιχνίδι ο Χοτζάι για το τελικό 1-5.

Στα δυσάρεστα του ματς, ο σοβαρός τραυματισμός του Θ. Τσακοπιάκου ο οποίος μετά από διεκδίκηση με αντίπαλο έπεσε άτσαλα στο έδαφος και υπέστη μετατόπιση στον ώμο.

ΑΠΟΚ: Χ. Ψυχογιός, Φιλιππακόπουλος (85΄λ.τ. Καλογερόπουλος), Ι. Σωτηρόπουλος, Α.Σ. Καπώνης (55΄Κόσκορης), Διαμαντόπουλος (14΄λ.τ. Α.Α. Καπώνης), Γκούσκος, Α. Κωστόπουλος, Καλουτάς, Κουλούρης, Κ. Καπώνης, Γεωργόπουλος (60΄Δ. Ψυχογιός).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κόλλιας, Θ. Τσακοπιάκος (55΄λ.τ. Μπουγονικολός), Μ. Μαρκόπουλος, Σαββανίδης (85΄Κουμουκέλης), Χ. Τσακοπιάκος, Χ. Μαρκόπουλος, Αβραμόπουλος, Μπούτσι (70΄Χρόνης), Κολτσίδας (68΄Αθανασούλης), Σταρούλιας, Χοτζάι.

ΑΙΑΣ ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ – ΑΛΦΕΙΟΣ ΕΠΙΤΑΛΙΟΥ 4-3 : Ολική ανατροπή με χατ – τρικ Παναγιωτόπουλου

Τα πάνω, κάτω μέσα σε 20 λεπτά έφερε ο Αίας το Σάββατο στη Γαστούνη, αφού μέχρι εκείνο το σημείο βρισκόταν πίσω στο σκορ με 3-1 από τον Αλφειό ωστόσο κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή και με 4-3 να πανηγυρίσει μια τεράστια νίκη! Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 5’ με τον Κανάνι όμως ο Παναγιωτόπουλος στο 45’ έκανε το 1-1. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 48’ ο Μακρής έγραψε το 1-2 και στο 70’ ο Κακολύρης έδωσε αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του κάνοντας το 1-3. Ο Αίας όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 73’ μείωσε σε 2-3 και πάλι με τον Παναγιωτόπουλο, για να έρθει ο Λόξας στο 85’ να φέρει το ματς στα ίσια. Στο 90’ ο Παναγιωτόπουλος με το τρίτο προσωπικό του γκολ, έφερε τούμπα το ματς διαμορφώνοντας το τελικό 4-3.

ΑΙΑΣ: Λούρμπας, Ν. Νικολόπουλος(48’ Ζώντος), Κοκολάκης, Κορκός, Μπελεκούκιας, Νικολόπουλος Ηλ, Μπράβος, Κότσυφας(60’ Λαγανόπουλος), Ραυτόπουλος(90’ Παπαδόπουλος), Λόξας, Παναγιωτόπουλος

ΑΛΦΕΙΟΣ: Θεοδωρακόπουλος, Δρογγίτης, Ντάβαρης, Μανέτας, Πρίφτης(46’ λ.τ. Μακρής), Σεμπέκος, Αβραμόπουλος, Τσιγκούνης, Κανάνι, Αγριδιώτης, Κακολύρης

ΔΟΞΑ Ν. ΜΑΝΟΛΑΔΑΣ  ΘΥΕΛΛΑ KAΤΑΡΡΑΧΙΟΥ 2-1 : Επιστροφή στις νίκες οι μεν, διαμαρτύρονται οι δε

Μετά από τρεις ανεπιτυχείς προσπάθειες, η Δόξα Ν. Μανολάδας επέστρεψε το περασμένο Σάββατο στις νίκες επικρατώντας επί της Θύελλας με 2-1, σε ένα ματς πάντως που οι Καταρραχιώτες εκφράζουν τρομερά παράπονα για την διαιτησία του Καλαμαρά. Οι Μαυραετοί  προηγήθηκαν στο 25΄ με την  κεφαλιά του Κυριαζή ύστερα από κόρνερ του  Παναγόπουλου με τον έμπειρο μεσοεπιθετικό, από δημιουργός να γίνεται σκόρερ στο 65′ όταν και μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Καζαντζής γράφοντας το 2-0 . Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 στο 80 με τον Κάρδαρη , σε μια φάση όπου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο γκολκίπερ της Δόξας Σταθόπουλος για διαμαρτυρία ζητώντας  -δικαίως σύμφωνα με πληροφορίες -επιθετικό φάουλ. Η Δόξα ολοκλήρωσε τον αγώνα με 9 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Μούζου με δεύτερη κίτρινη στις καθυστερήσεις.

Η Θύελλα διαμαρτύρεται έντονα για μια φάση στο 15′, όταν  ο Γιώργος Λούσκος έβγαινε τετ-α-τετ,  ο Σταθόπουλος έπιασε τη μπάλα εκτός περιοχής με τα χέρια  και ο διαιτητής έδωσε κίτρινη κάρτα αντί για κόκκινη, όπως υποστηρίζουν οι της ομάδας. Επιπλέον, φωνάζουν και για ένα καθαρό πέναλτι που δεν δόθηκε στο Γιώργο Λούσκο στο πρώτο μέρος.

Δόξα Ν.Μανολάδας: Σταθόπουλος, Χατζηγιάννης, Αθανασόπουλος (55΄ Κολίτσι), Μούζος, Κυριαζής, Καμαρινός, Δημητρόπουλος, Μπλετσάκης, Καζαντζής, Παναγόπουλος, Μπακάλης (78΄ Χαβαριώτης-80΄ Τριχάς).

ΘΥΕΛΛΑ:  Κατελούζος, Παναγιωτόπουλος  (70΄ Φώτης), Γρηγορόπουλος, Τόλιας, Κάρδαρης, Καραχάλιος, Κουτσογιαννόπουλος (50΄ Παργινός), Ρούντα (28΄ Κοζοκάρου), Γ. Λούσκος, Κότσι, Αγγελόπουλος.