Στα γήπεδα της Α1 Κατηγορίας – Dedalos Security: Αναλυτικά όλοι οι αγώνες του Σαββατοκύριακου

ΣΤΑ ΓΗΠΕΔΑ ΤΗΣ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ – DEDALOS SECURITY

XABAΡΙ – ΝΙΚΗ ΤΡΑΓΑΝΟΥ 0-2

Ένα εμπόδιο λιγότερο!

Του Γ. Μικελόπουλου

(georgemikel1989@gmail.com)

Ένα ακόμα δύσκολο εμπόδιο όπως είναι η σφιχτή έδρα του Χαβαρίου μετρά μείον η Νίκη Τραγανού, που το απόγευμα του Σαββάτου επικράτησε με 2-0 επί του ΑΟΧ και παρέμεινε στην κορυφή της Α1 κατηγορίας. Στα καθαρά αγωνιστικά, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι, όμως το σουτ του Δούλου στο 10’ μπλόκαρε ο Κουτσαβίτης. Αυτό που δεν κατάφερε σε αυτή τη φάση ο Δούλος, το πέτυχε στο 35’ ο Γεωργιόπουλος ο οποίος έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά το φάουλ του Ν. Κολοτούρου και με προβολή έγραψε το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση όμως το σουτ του Σταυρούλια έφυγε λίγο άουτ και στο 40’, ο Γεωργιόπουλος φάτσα με το τέρμα αστόχησε, με το 0-1 να είναι σκορ ημιχρόνου. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε και πάλι με καλή φάση για τη Νίκη, και τον Δ. Κολοτούρο να πλασάρει άουτ από πλεονεκτική θέση. Στο 75’ η ομάδα του Θ. Ανδριόπουλου κέρδισε πέναλτι, όταν ο Παρασκευόπουλος φάνηκε να ανατρέπεται στα όρια της περιοχής από τον Μπουντουβή με το Χάβαρι να διαμαρτύρεται έντονα πως η παράβαση έγινε εκτός περιοχής. Ο Ν. Κολοτούρος ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 0-2 που ήταν και το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις

ΧΑΒΑΡΙ: Κουτσαβίτης, Μαργαρώνης, Κοκκώνης, Ρούνης, Μπελεκούκιας, Καμαρινός, Χριστόπουλος (79΄ Σαφαρής), Γιαννόπουλος (46΄ Μπουντουβής), Μπουρούκης, Σταυρούλιας, Μπατζακόπουλος

ΝΙΚΗ: Αντωνόπουλος, Κ. Κολοτούρος, Χ. Κολοτούρος, Μπαρδούσης, Γαργαρώνης, Μπράβος, Παρασκευόπουλος (81΄ Στ. Κολοτούρος), Δούλος (87΄ Ι. Κασσιανός), Δ. Κολοτούρος, Γεωργιόπουλος (90΄+ Σαραντούλιας), Ν. Κολοτούρος

ΑΛΦΕΙΟΣ ΕΠΙΤΑΛΙΟΥ – ΘΥΕΛΛΑ ΠΥΡΓΟΥ 1-0

«Έσπασε» το ρόδι στην έδρα του!

Το πρώτο του φετινό τρίποντο εντός έδρας πανηγύρισε το Σάββατο το απόγευμα ο Αλφειός Επιταλίου ο οποίος έκαμψε με σκορ 1-0 την αντίσταση της Θύελλας που από την πλευράς της υπέστη την δεύτερη σερί της ήττα. Το παιχνίδι του Επιταλίου δεν είχε πολλές μεγάλες φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες. Χαρακτηριστικό είναι, ότι η λύτρωση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 81ό λεπτό όταν μετά από φάουλ του Νικολόπουλος, ο Σεμπέκος πήδηξε ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά νίκησε τον Παππά, γράφοντας το 1-0 που έμελλε να είναι και το τελικός σκορ, αφού ο Έλιοτ στο φινάλε δεν μπόρεσε να φέρει το ματς στα ίσια.

ΑΛΦΕΙΟΣ: Μπίζος, Πρίφτης, Τεκερλέκης, Μανέτας, Σεμπέκος, Χαραλαμπόπουλος, Πεσκελίδης (86΄ Τσιγκούνης), Κακαλής (63΄ Στροφύλλας), Μπάρκας, Νικολόπουλος (89΄ Δασκαλάκης), Καλαντζής (67΄ Σακελλαρίου)

ΘΥΕΛΛΑ: Παπάς, Μπίρμπας (46΄ Παργινός), Γιούρτας (66΄ Διαμαντάκος), Ντάβαρης, Βασιλακόπουλος (58΄ λ.τρ. Μπλάθρας), Τζουβάνης, Κουβελιώτης, Νεοφώτιστος, Καλαντζής, Παπαδάτος, Έλιοτ

ΗΛΕΙΑΚΟΣ ΛΕΧΑΙΝΩΝ – ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΜΑΝΟΛΑΔΑΣ 0-1

Απόδραση με τον συνήθη ύποπτο!

Με σκορ 1-0 πέρασε από τα Λεχαινά η Προοδευτική Μανολάδας, φτάνοντας έτσι τους 13 βαθμούς και χτυπά πλέον την πόρτα της τετράδας. Ο Ηλειακός αντίθετα έμεινε ξανά με άδεια χέρια, παρά το γεγονός ότι εμφανίστηκε καλύτερος σε σχέση με τα προηγούμενα ματς. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να σπαταλούν σπουδαία ευκαιρία για να προηγηθούν, με τον Παπαχριστόπουλο να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Στο 35’ σημειώθηκε το γκολ που έκρινε εν τέλει την αναμέτρηση, όταν ο Μιχαλόπουλος έδωσε στον Νικολετάκη, και ο τελευταίος δε λάθεψε απέναντι από τον Φλίγκο, σημειώνοντας τα 0-1. Στην επανάληψη, οι Γαλάζιοι Καβαλάρηδες πίεσαν για το γκολ της ισοφάρισης όμως Κράγκαρης και Παναγόπουλος δεν κατάφεραν να βρουν στόχο στις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν.

ΗΛΕΙΑΚΟΣ: Φλίγκος, Χριστοφοράτος, Λεντιόν, Ν. Κουρής (46΄ Γ. Κράγκαρης), Διαμαντόπουλος, Τριτάρης, Γκούσκος (46΄ Καφούσιας), Κοντάνας (85΄ Αναστασόπουλος), Παπαχριστόπουλος, Παναγόπουλος, Μαρινόπουλος (70΄ Μαράτος)

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: Σταθόπουλος, Πατσούρας, Λιακόπουλος, Μούζος, Μπιτούνης, Βασιλόπουλος (46΄ Βαλογιάννης), Ορλώφ, Σαρανταυγάς (80΄ Λ. Σάμαρης), Κουρκουμέλης, Μιχαλόπουλος (46΄ Α. Κατσιμιτσίρης), Νικολετάκης

ΕΝΙΠΕΑΣ ΛΑΝΤΖΟΪΟΥ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΑΒΑΛΙΩΝ 2-2

Μια αλλαγή απόφασης καθόρισε το αποτέλεσμα!

Ένα όμορφο και συνάμα δυνατό ματς που μέχρι το 95ό λεπτό της συνάντησης έβρισκε μπροστά στο σκορ τον Ενιπέα με 2-1, «τίναξε» στον αέρα ο επόπτης Δημητρακόπουλος ο οποίος σε εκείνο το σημείο άλλαξε την απόφασή του, και το καθαρό πλάγιο που είχε υποδείξει υπέρ του Λαντζοΐου αρχικά, το έδειξε στη συνέχεια υπέρ του Ολυμπιακού ο όποιος στην εξέλιξη της φάσης κέρδισε κόρνερ από το οποίο προήλθε η ισοφάριση για το τελικό 2-2. Για να πάρουμε τα πράγματα όμως από την αρχή, οι γηπεδούχοι αν και δεν ξεκίνησαν καλά και κινδύνεψαν σε μια – δυο περιπτώσεις από τα Σαβάλια, άνοιξαν το σκορ στο 16’ με την τρομερή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσαντίλη, με το 1-0 να είναι σκορ ημιχρόνου, αφού στο 35’ το απευθείας φάουλ του Μαρκόπουλου κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 55’ ο Ενιπέας πήρε αέρα δύο τερμάτων με το ωραίο συρτό σουτ του Παπαγεωργίου από το ύψος της περιοχής που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κόλλια. Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και στο 65΄μειώσαν με την εύστοχή εκτέλεση πέναλτι του Καράμπελα μετά από ανατροπή επιτιθέμενου από τον Βαγγόπουλο μέσα στην περιοχή. Έτσι φτάσαμε στο 95ό λεπτό όταν μετά από διεκδίκηση του Καράμπελα με τον Γαλανόπουλο, η μπάλα πέρασε πλάγιο άουτ υπέρ της γηπεδούχου ομάδας, το οποίο υπέδειξε ο βοηθός Δημητρακόπουλος. Σε αυτή τη φάση, ο επιθετικός του Ολυμπιακού διαμαρτυρήθηκε έντονα ζητώντας πέναλτι και αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη από τον διαιτητή Κούλη, παίρνοντας τον δρόμο για τα αποδυτήρια. Όταν ηρέμησαν τα πνεύματα, ο Δημητρακόπουλος άλλαξε την απόφαση του και έδωσε το πλάγιο υπέρ  των Σαβαλίων. Στην εξέλιξη της φάσης, η ομάδα του Γ. Δούμα κέρδισε κόρνερ, το οποίο αξιοποίησε ο Σαββανίδης και με δυνατή κεφαλιά ισοφάρισε για το τελικό 2-2. Στη συνέχεια είχαμε την είσοδο φιλάθλων στο γήπεδο που κινήθηκαν απειλητικά προς το μέρος του βοηθού διαιτητή, κάτι που οδήγησε στην διακοπή του αγώνα για περίπου 5 λεπτά. Με την επανέναρξη, το μόνο που ακούστηκε ήταν το τελικό σφύριγμα της λήξης.

ΕΝΙΠΕΑΣ: Δασκαλόπουλος, Βαγγόπουλος, Δαλαβούρας, Τσαντίλης (85’ Γκουβέρος), Κύτταρης, Τσίγκρηλας Δ., Γκρίλλας (90’ Δαβουρλής), Τριανταφύλλης, Τσίγκρηλας Π., Παπαγεωργίου (65’ Μπιλάι), Καραχάλιος (78’ Γαλανόπουλος)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κόλλιας, Μπογονικολός, Μαρκόπουλος, Σαββανίδης, Τσακοπιάκος Αθ. (87’ Λαμπρόπουλος), Τσουκαλάς, Τσακοπιάκος Κ., Γεωργίου, Κολτσίδας, Μαρκόπουλος, Αντωνόπουλος (57’ Καράμπελας)

ΔΟΞΑ Ν. ΜΑΝΟΛΑΔΑΣ – ΑΠΟ ΚΟΥΡΤΕΣΙΟΥ: 3  – 1

Στην 3η θέση με Αν. Γούρμο!

Του Γ. Παπαφωτόπουλου

Η  Δόξα  Ν. Μανωλάδας ήταν η νικήτρια στο χθεσινό τοπικό ντέρμπι της Μανωλάδας μεταξύ του τοπικής Δόξας και του ΑΠΟ Κουρτεσίου, επικρατώντας με σκορ 3 – 1! Έτσι  η ομάδα του Γιώργου Λαγού βρέθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας , μαζί με τον Ξενοφώντα Κρεστένων και στους 14 βαθμούς! Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν μόλις στο 3΄με αυτογκόλ του Δημητρουλόπουλου στην προσπάθειά του να διώξει! Όμως οι του ΑΠΟΚ δεν πτοήθηκαν και έφτασαν στο 10΄στο 1 – 1 με ωραία κεφαλιά του Κ. Καπώνη(1 – 1)! Όμως  το γκολ αυτό  το χάρηκαν πολύ λίγο, καθώς στο 14΄ ο Αν. Γούρμος ¨χτύπησε» για πρώτη φορά στο ματς, καθώς με ωραία κεφαλιά ύστερα από χτύπημα κόρνερ, έγραψε το 2 – 1, το οποίο ήταν και σκορ α΄ ημιχρόνου! Στην επανάληψη  έγινε «μάχη» από το ξεκίνημα, με τον ΑΠΟΚ   να χάνει δυο σημαντικές ευκαιρίες με τον Αντ. Κουλούρη , με  τους αμυντικούς της Δόξας και τον γκολκίπερ Κανελλόπουλο να  «καθαρίζουν»! Τελικά όλα τελείωσαν στο 57΄όταν ο γκολτζής Ανδρέας Γούρμος διαμόρφωσε το τελικό  3 – 1 , χαρίζοντας το τρίποντο και τη νίκη στην ομάδα του! Καθώς στο υπόλοιπο διάστημα του αγώνα, οι ευκαιρίες και των δυο ομάδων πέρασαν ανεκμετάλλευτες!

ΔΟΞΑ : Κανελλόπουλος, Σιούλας (62΄Μπάμιατζης ), Μαργαρώνης, Κολτσίδας(58΄Χοτζάι ), Λιούρης, Πυρρής, Δημητρόπουλος,  Μηλαδόπουλος (73΄ Αθανασόπουλος), Παντελής(30΄Σδρόλιας ), Παπαδάτος,  Γούρμος.

ΑΠΟΚ: Ψυχογιός, Κόσκορης , Σωτηρόπουλος Ι., Δημητρουλόπουλος, Κόστα, Λυκουργιώτης , Κωστόπουλος Αν., Καρακίτσος(75΄Καπώνης Αλ.), Κουλούρης,  Καπώνης Κ., Σωτηρόπουλος Γερ.

Α.Ο. ΜΑΚΡΙΣΙΑ – ΞΕΝΟΦΩΝ ΚΡΕΣΤΕΝΩΝ:  1 – 2

Με πρωταγωνιστή το Ντέγιαν πήρε «ρεβάνς»…

Καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του τοπικού ντέρμπι των Μακρισίων ο Ξενοφών Κρεστένων, επικράτησε με σκορ 2 – 1 του πάντα δυνατού  εκεί ΑΟΜ, και πλέον μπήκε δυνατά  στην τετράδα των πλει  – οφ ανόδου, ενώ βέβαια πήρε και τη ρεβάνς… της πρόσφατης ήττας του κυπέλλου! Ο Ξενοφώντας ενισχυμένος και με τον Γιαννιώτη  λίμπερο Γιάννης Λώλη που επέστρεψε ύστερα από δυο χρόνια στην Κρέστενα, μπήκε πολύ δυνατά στο ματς έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντέγιαν Μιλοσέσκι, ενώ όταν χρειάστηκε, ο έμπειρος Κουτρουμπής , δήλωσε παρών ! Έτσι μόλις στο 4΄καλό σουτ του Μιλοσέσκι έφυγε σύριζα άουτ! Στο 12΄ ο ΑΟΙΜ απείλησε για πρώτη φορά, όμως ο Κουτρουμπής έπεσε στα πόδια του Μάζη και έδιωξε! Στο 14΄τρομερό σουτ του Μπαλαούρα για τον ΑΟΜ, απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Κουτρουμπής και πάλι! Ενώ στο 15΄ ήταν η σειρά του Γαλανόπουλου να μπει από δεξιά , όμως ο «κεραυνός» που έπιασε, ανάγκασε… τον  Τσάμπρα  να διώξει όπως – όπως! Στο 19΄ο Ξενοφών πλησίασε το γκολ, όμως ο Μιλοσέσκι «σημάδεψε» το δοκάρι! Στο 24΄ωραίο γυριστό σουτ του Μπατζάκα  έδιωξε και πάλι στο «Γ» της εστίας του ο Κουτρουμπής!  Τελικά το γκολ ήρθε στο 44΄από πλευράς του Ξενοφώντα με «βολίδα» του Μιλοσέσκι(0-1)! Και σαν να μην έφτανε αυτό, σχεδόν με τη σέντρα στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 47΄, ο Μιλοσέσκι έβγαλε ωραία σέντρα, ο Κωνσταντόπουλος έστρωσε με το κεφάλι στον ταλαντούχο Αλεξόπουλο, και αυτός έγραψε το 0 – 2! Έκτοτε ο Α.Ο.Μ., βοηθούμενος και από την είσοδο στο ματς του Πετρόπουλου ανέβηκε, και στο 60΄φαουλ του Πετρόπουλου και πάλι έδιωξε εντυπωσιακά στο «Γ» της εστίας του ο Κουτρουμπής! Κάτι που δεν έκανε στο 73΄στο γυριστό σουτ του Σταματελάτου που μείωσε σε 1 – 2! Με τα  Μακρίσια να πιέζουν στη συνέχεια για το 2 – 2, έχοντας στο 83΄ σέντρα παράλληλη προς την εστία του Κουτρουμπή, όμως  δεν πρόλαβα κανένα πόδι… παίκτη του ΑΟΜ να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα! Το ματς ολοκληρώθηκε , με ένα νέο φάουλ βολίδα του Μιλοσέσκι στο 85΄ που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Τσάμπρας!

ΜΑΚΡΙΣΙΑ: Τσάμπρας, Γ. Ηλιόπουλος, Φ. Ηλιόπουλος(55΄Αντύπας), Διονυσόπουλος, Τσίτσος, Μπαλαούρας(λ.τρ. 75΄Κύτταρης), Μούτσος,  Καββαθάς, Σταματελάτος, Μάζης(52΄Πετρόπουλος) , Μπατζάκας(84΄Δάγκαρης ).

ΞΕΝΟΦΩΝ : Κουτρουμπής, Γαλανόπουλος, Πλατανίτης , Αναμουρλίδης, Λώλης(λ.τρ. 52΄Κουτσογιαννάκης Αν.), Αλεξόπουλος, Κωνσταντόπουλος, Σακέλλης (λ.τρ. 35΄Κουτσογιαννάκης  Π.), Μυλωνάς (46΄Ζαπάντης ), Μιλοσέσκι, Μπακατσέλος(79΄Μιχαλόπουλος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΖΑΧΑΡΩΣ – Α.Ε. ΠΗΝΕΙΑ : 1 – 0

Αγχωτική νίκη… από την «άσπρη» βούλα!

Του  Γ. Παπαφωτόπουλου

Σπουδαία βαθμολογικής σημασίας νίκη που η αξία της θα φανεί στην πορεία του πρωταθλήματος, πήρε το απόγευμα του Σαββάτου στην έδρα του ο Ολυμπιακός Ζαχάρως, απέναντι στην αξιόμαχη Α.Ε. Πηνείας που παλεύει όλα τα ματς! Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την υπεροχή  από την αρχή  του ματς, και είχαν σημαντικές ευκαιρίες κυρίως με τους Οικονομίδη και Μαντά στο 20΄και 35΄για να σκοράρουν, με τους αμυντικούς να διώχνουν στην γραμμή τέρματος! Όμως και στην επανάληψη ο ρυθμός δεν άλλαξε, με την Α.Ε. Πηνείας όμως στο 55΄ να χάνει μοναδική ευκαιρία με τον Ρούγκο να ανοίξει το σκορ! Τελικά η πίεση της Ζαχάρως καρποφόρησε στο 80΄, όταν σε σέντρα σουτ του Ρηγόπουλου αμυντικός  κατέβασε με τα χέρια τη μπάλα! Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Οικονομίδης, γράφοντας το τελικό 1 – 0!

ΖΑΧΑΡΩ: Καψιμάλης , Νικολόπουλος, Χριστόπουλος, Φ. Αλεξανδρόπουλος, Κουτσογιαννόπουλος ,  Μπαρτζάκος(λ.τρ. 20΄ Ρηγόπουλος), Κόσσυφας, Σπηλιωτόπουλος, Μαντάς(75΄Σταμόπουλος), Οικονομίδης , Μπενάλντο(57΄Κουρούβανης).

ΑΕ ΠΗΝΕΙΑΣ: Ματλής, Αργυρόπουλος, Λιακόπουλος Κ., Κανδυλιώτης, Βλασόπουλος, Παρασκευόπουλος Β., Χριστόπουλος Κ.(7 5’Λιακόπουλος Δ.), Χριστακόπουλος, Κουτσόπουλος , Μίχα , Ρούγκο.