Με πολλές ατομικές επιδόσεις και διακρίσεις διεξήχθη την περασμένη Κυριακή στη ν Πάτρα, το διασυλλογικό πρωτάθλημα ΠΠ και ΠΚ Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας, αλλά και των νότιων νησιών του Ιονίου. Οι αγώνες αυτοί έχουν διπλό χαρακτήρα, οι αθλητές και αθλήτριες δοκιμάζουν τις δυνάμεις τους μετά τη χειμερινή προετοιμασία για πρόκριση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα και οι σύλλογοι βαθμολογούνται. Ευχάριστη έκπληξη η πολυπληθείς παρουσία της ΑΕ Λεχαινών που με μία ομάδα κοριτσιών και αγοριών έδειξε ότι λατρεύει το στίβο και το μέλλον θα είναι ανάλογο.
Ο Κόροιβος (Καστανάς –Ασπρουδάκης ) ήταν πρώτο σωματείο στην Ηλεία. Σταθερή αξία ο Απόλλων Πύργου (Καίσαρης –Παπαγρηγορίου) δεύτερο σωματείο στην Ηλεία, η ΑΕ Λεχαινών ομάδα με δυναμική και μεγάλη άνοδο τελευταία (Μαρία Σωτηρακοπούλου), ο ΝΟ Ζαχάρως (Καλογερόπουλος ) και η ΑΓΕ Πύργου (Παλαιολόγος-Κουτσούνη) είχαν επιτυχίες με τους αθλητές και τις αθλήτριές τους και ανάλογες προκρίσεις.
Πολλοί αθλητές και αθλήτριες δοκίμασαν και σε άλλα αγωνίσματα για να βαθμολογηθεί το σωματείο, αλλά και οι ίδιοι να αποκτήσουν εμπειρία αγώνων. Επίσης οι αθλητές των συνθέτων αγωνισμάτων δοκίμασαν τις δυνάμεις τους. Αρκετοί και αρκετές συμμετείχαν για πρώτη φορά και άφησαν ελπίδες ότι στο μέλλον μπορεί να κάνουν υψηλό πρωταθλητισμό.
Όσοι έπιασαν το όριο προκρίνονται για το νότιο όμιλο των Πανελληνίων που θα γίνει στη Χαλκίδα 30/6 και 1/7. Θα υπάρξουν και άλλες ευκαιρίες, όπως τα Βιλαέτια που θα γίνουν 10 Ιουνίου στον Πύργο για τις προκρίσεις.
Η βαθμολογία
ΠΑΜΠ ΠΑΓΚ ΣΥΝΟΛΟ
1ος ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ 66 72 138
2ος ΑΣ ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΣ 59 70 129
3ος ΓΕ ΑΓΡΙΝΙΟΥ 53 50 103
4ος ΑΓΣ ΑΡΙΩΝ 49 29 78
5ος ΓΕ ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑΣ 41 21 62
6ος ΑΟΠ ΚΟΥΡΟΣ 0 52 52
7ος ΑΓΕ ΖΑΚΥΝΘΟΥ 7 44 51
8ος ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ 7 38,5 45,5
9ος ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 5 37 42
10ος ΑΕ ΕΣΠΕΡΟΣ 2004 22 18 40
11ος ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΓΕ 1 38 39
12ος ΑΟ ΠΕΛΟΨ 6 24 30
13ος ΠΑΤΡΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ 0 30 30
14ος ΑΕ ΛΕΧΑΙΝΩΝ 5 23 28
15ος ΝΟ ΖΑΧΑΡΩΣ 17 5,5 22,5
16ος ΓΣ ΑΙΟΛΟΣ 0 17 17
17ος ΛΕΣΧΗ ΑΙΓΙΟΥ 0 12 12
18ος ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ 6 3 9
19ος ΑΓΕ ΠΥΡΓΟΥ 1 4 5
20ος ΠΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ 80 0 5 5
Παμπαίδες
100 μέτρα όριο: 10’’84
1 ΜΟΥΤΣΙΟΣ ΘΩΜΑΣ 2003 ΓΕ ΑΓΡΙΝΙΟΥ 9.76
2 ΚΟΥΤΣΑΒΙΤΗΣ ΛΑΜ 2004 ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ 10.06
6 ΚΡΑΝΙΑΣ ΘΩΜΑΣ 2003 ΝΟ ΖΑΧΑΡΩΣ 10.18
ΑΛΛΑ ΜΙΚΕΛΙΑΝ 2003 ΝΟ ΖΑΧΑΡΩΣ 10.32
200 μέτρα όριο: 20.04
1 ΧΕΙΛΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 2004 ΓΕ ΑΓΡΙΝΙΟΥ 18.34
5 ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑ 2003 ΑΕ ΛΕΧΑΙΝΩΝ 19.24
ΜΠΗΛΙΩΝΗΣ ΓΕΩΡ 2003 ΝΟ ΖΑΧΑΡΩΣ 20.09
ΑΛΤΑΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 2005 ΝΟ ΖΑΧΑΡΩΣ 21.32
ΠΕΡΙΔΡΟΜΟΣ ΠΑΝΑΓ 2004 ΑΕ ΛΕΧΑΙΝΩΝ 25.24
100 μέτρα όριο: 3.20.14
1 ΤΟΜΠΟΥΛΙΔΗΣ ΗΛΙΑΣ 2003 ΑΓΣ ΑΡΙΩΝ 2.43.78
ΠΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ Φ 2005 ΑΓΕ ΠΥΡΓΟΥ 3.15.92
ΔΡΟΥΚΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 2005 ΑΟ ΠΕΛΩΨ 3.16.00
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝ 2005 ΚΟΡΟΙΒΟΣ 3.30.98
110 εμπόδια :όριο: 18.04
1.ΤΣΑΜΠΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ2004 ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΥΡΓΟΥ 15’’ 78
ΜΗΚΟΣ: όριο: 5.10
1 ΣΑΜΠΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 2004 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΥΡΓΟΥ 5μ.58
2 ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΣ 2005 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΥΡΓΟΥ 5μ.08
ΠΕΡΙΔΡΟΜΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 2004 ΑΕ ΛΕΧΑΙΝΩΝ 3μ.54
ΥΨΟΣ ΟΡΙΟ: 1.52
1 ΒΑΡΒΙΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 2004 ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΣ 1.64
4 ΒΟΡΛΟΚΑΣ ΔΗΜΗΤ. 2004 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 1.52
5 ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝ. 2005 ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ 1.47
ΣΦΑΙΡΑ όριο: 10μ50 εκ.
1 ΜΠΕΛΕΣΙΩΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 2003 ΝΟ ΖΑΧΑΡΩΣ 12.66
4 ΠΑΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ2005 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 9.62
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ2004 ΑΓΕ ΠΥΡΓΟΥ 9.36
ΑΚΟΝΤΙΟ-όριο: 32.50
1ΜΠΕΛΕΣΙΩΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 2003 ΝΟ ΖΑΧΑΡΩΣ 48μ.49
2ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΟΣ 2003 AE ΛΕΧΑΙΝΩΝ 39μ.52
Παγκορασίδες
80 μέτρα-όριο: 12’’04
1 ΣΟΛΙΔΑΚΗ ΙΩΑΝΝΑ 2004 ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑΣ 10.73
3 ΠΟΪΡΑΖΙΔΗ ΝΙΚΟΛΙΑ 2004 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 10.88
ΘΕΟΧΑΡΙΔΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ 2005 ΑΓΕ ΠΥΡΓΟΥ 11.53
ΓΟΥΡΓΟΥΡΑ ΚΑΤ-ΜΑΡ 2005 ΑΕ ΛΕΧΑΙΝΩΝ 11.54
ΠΑΠΑΛΑΜΠΡΟΥ ΙΩΑΝ 2004 ΑΕ ΛΕΧΑΙΝΩΝ 11.81
ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ ΕΥΓΕΝΙΑ 2004 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 12.11
150 μέτρα-όριο: 22’’64
1 ΚΑΡΑΜΑΛΙΚΗ ΑΝΝΑ-ΖΩΗ 2004 ΖΑΚΥΝΘΟΥ 20.72
ΠΡΕΝΤΙ ΕΒΕΛΙΝΑ 2005 ΝΟ ΖΑΧΑΡΩΣ 21.95
ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝ-ΜΑΡΙ 2003 ΑΓΕ ΠΥΡΓΟΥ 23.03
300 μέτρα-όριο: 49’’14
1 ΚΑΡΕΛΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ 2004 ΟΛΥΜΠΙΑΣ 42.16
6 ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΗ2003 ΑΓΕ ΠΥΡΓΟΥ 45.36
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΑΛΕΞ 2004 ΑΓΕ ΠΥΡΓΟΥ 54.74
600 μέτρα: όριο 2.02.14
1 ΒΥΘΟΥΛΚΑ ΜΑΡΙΑ-ΑΝΘΗ 2004 ΑΕ ΛΕΧΑΙΝΩΝ 1.42.13
4 ΦΡΑΓΚΟΠΑΝΑΓΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ 2004 ΑΕ ΛΕΧΑΙΝΩΝ 1.48.57
15 ΜΑΝΟΥΣΟΠΟΥΛΟΥ ΘΑΛΕΙΑ 2003 ΖΟ ΖΑΧΑΡΩΣ 2.02.41
16 ΤΡΙΤΑΡΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ 2003 ΑΕ ΛΕΧΑΙΝΩΝ 2.09.98
17 ΖΑΦΕΙΡΑΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ 2003 ΝΟ ΖΑΧΑΡΩΣ 2.19.87
100 μέτρα :όριο: 3.56.14
1 ΚΟΛΑ ΕΛΙΣΑΒΕΤ 2005 ΑΓΣ ΑΡΙΩΝ 3.09.85
3 ΚΑΤΣΑΠΗ ΕΛΕΝΗ 2003 ΑΕ ΛΕΧΑΙΝΩΝ 3.27.03
12 ΤΡΙΤΑΡΗ ΑΝ-ΝΙΚΟΛ 2003 ΑΕ ΛΕΧΑΙΝΩΝ 3.49.45
15 ΖΑΒΟΥ ΕΛΕΝΗ 2005 ΑΕ ΛΕΧΑΙΝΩΝ 4.10.89
80 εμπόδια: όριο- 16.24
1 ΓΕΡΑΣΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ 2004 ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ 12.73
5 ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΥ ΗΛ 2004 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 14.06
ΘΕΟΧΑΡΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛ 2004 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 14.58
ΠΕΠΠΑ ΕΥΓΕΝΙΑ 2003 ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ 14.65
300 εμπόδια: όριο: 54.54
1ΠΥΛΑΡΙΝΟΥ ΚΑΛΛΙΟΠΗ 2004 ΚΟΡΟΙΒΟΣ 52.10
ΜΗΚΟΣ: όριο: 4.30
1 ΠΟΙΡΑΖΙΔΗ ΝΙΚΟΛΙΑ 2004 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 5.03
ΠΑΠΑΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΥ Α 2005 ΑΓΕ ΠΥΡΓΟΥ 4.14
ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ ΕΥΓΕΝΙΑ 2004 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 3.94
ΥΨΟΣ: όριο: 1.33
1 ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΛΛ 2004 ΑΟ ΚΟΥΡΟΣ 1.60
6 ΣΠΗΛΙΩΠΟΥΛΟΥ ΝΕΦΕΛΗ 2004 ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ 1.38
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΛΛΙΟΠ 2005 ΝΟ ΖΑΧΑΡΩΣ 1.38
ΘΕΟΧΑΡΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΠΙΔΑ 2004 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 1.23
ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΥ ΗΛΙΑΝΝΑ 2004 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 1.23
ΣΦΑΙΡΑ: όριο: 8.30
1 ΔΕΣΠΟΛΛΑΡΗ ΓΕΩΡΓΙΑ 2003 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 9.69
3 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ 2004 ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ 8.97
ΜΑΣΤΡΟΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ Μ-ΑΝΔ 2003 ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ 7.93
ΣΑΡΓΕΝΤΗ ΞΕΝΗ 2004 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 7.43
ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΣ-ΔΙΟΝ 2004 ΑΓΕ ΠΥΡΓΟΥ 7.32
ΜΑΝΤΖΩΡΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 2004 ΑΕ ΛΕΧΑΙΝΩΝ 7.21
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝΣ 2004 ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ 6.93
ΧΡΥΣΑΝΘΟΥ ΕΙΡΗΝΗ 2004 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 6.92
ΜΑΡΚΕΣΙΝΗ ΜΑΡΙΑ 2003 ΕΡΜΗΣ ΠΥΡΓΟΥ 5.63
ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΟΡΙΟ: 24.00
1 ΔΕΣΠΟΛΛΑΡΗ ΓΕΩΡΓΙΑ 2003 ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 31.74
3 ΓΙΑΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΑΣΗΜΙΝΑ 2003 ΝΟ ΖΑΧΑΡΩΣ 25.96
ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ ΟΡΙΟ: 22.00
1 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ 2004 ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ 21.68
2 ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΣΗΜΙΝΑ 2004 ΑΓΕ ΠΥΡΓΟΥ 18.97
4 ΜΑΝΤΖΩΡΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 2004 ΑΕ ΛΕΧΑΙΝΩΝ 15.54
4Χ80 – ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΌΡΙΟ: 48’’34
ΠΕΠΠΑ ΕΥΓΕΝΙΑ- ΓΕΡΑΣΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ-ΠΥΛΑΡΙΝΟΥ ΚΑΛΛΙΟΠΗ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ 42’’61