Αθλητισμός

Taekwondo: Aξιόλογη εμφάνιση από Αθανασία και Ευδοκία Τρίμμη

Μια αξιόλογη εμφάνιση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Taekwondo είχαν οι αθλήτριες του Κώστα Καραγκούνη, Αθανασία και Ευδοκία Τρίμμη, οι οποίες ανήκουν στον Α.Γ.Σ. Καλαμάτας Taekwondo και προπονούνται στην Αμαλιάδα, στις 9-10-11 Μαρτίου 2018 στην Πάτρα. Συγκεκριμένα η Αθανασία Τρίμμη στην κατηγορία Γυναικών στα -49 κιλά κατέκτησε την 6η θέση αφού έχασε από την πολύ πιο έμπειρη αθλήτρια κατά 4 χρόνια μεγαλύτερη της και τελειόφοιτη ΤΕΦΑΑ με διακρίσεις στο εξωτερικό. Η Ευδοκία Τρίμμη κατέκτησε την 5η θέση διότι έχασε έναν αγώνα πριν από τα μετάλλια στη κατηγορία Νεανίδων στα -46 κιλά, αφού λίγο έλειψε να πάρει τη νίκη στο 3ο γύρο στα τελευταία 17 δευτερόλεπτα. Ειδικότερα από 11-1 που έχανε πήγε να κάνει την ανατροπή αλλά δεν τα κατάφερε και έχασε με 11-8. Συγχαρητήρια αξίζουν στο δάσκαλό τους Κώστα Καραγκούνη από την Αμαλιάδα για την προπόνηση των κοριτσιών και στην Αναστασία Φωτάκη για το κοουτσάρισμα και τις συμβουλές της. Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο αντιπρόεδρος της ΕΠΟΤ Γιώργος Παναγιωτόπουλος ευχαρίστησε τις αθλήτριες Αθανασία και Ευδοκία Τρίμμη γιατί ξεπέρασαν κατά πολύ τις προσδοκίες τους μπροστά σε τόσο αξιόλογες αθλήτριες.