ΕΠΣ Ηλείας

Τοπικό Ποδόσφαιρο (Α2, Β’ & Γ’): Τι έγινε στα ματς του Σαββατοκύριακου

A2 Sinner Café:

O Αίας πήρε το ντέρμπι και οι Ολυμπιάδα, Μαγούλα και Λ. Αστέρας μεγάλες νίκες!

Με τα ματς της 16ης αγωνιστικής, συνεχίστηκε η Α2 κατηγορία, όπου   η πρωτοπόρος Ολυμπιάδα Γουμέρου, πήρε μεγάλη νίκη στο Νεοχώρι της Κυλλήνης, όπως βέβαια και ο άλλος πρωτοπόρος Αίας Γαστούνης, που χάρις σε γκολ στο 65΄του Καβασιλαίου Πάνου Κωστόπουλου, επικράτησε με 1 – 0 της Δάφνης Ανδραβίδας στο γειτονικό ντέρμπι κορυφής! Όμως μεγάλες νικες που τους διατηρούν σε  τροχιά πλει- οφ ανόδου πέτυχαν οι Κένταυρος Μαγούλας και Λ. Αστέρας Σκουροχωρίου, ενώ πολύτιμες είναι και οι εντός έδρας νίκες για Πέλοπα Πύργου, Λέοντες και Μυρσιναικό, ιδίως για τους δυο τελευταίους που κάνουν αγώνα για την παραμονή στην Α2 !

Τα αποτελέσματα της A2 Sinner Café:

(16η αγωνιστική – πρώτη Β’ γύρου)

Πέλοπας Πύργ. – Ηλειακός Βαρθ.     1-0

Κένταυρος Μαγ. – Κόροιβος Κατσ.   5-1

Αχιλλέας – Ολυμπιάδα                       1-2

Απολλων Ν.Φ. – Σκουροχώρι            2-3

Αίας Γαστούνης – Δάφνη Ανδρ.       1-0

Λέοντες – Πέλοπας Πελοπ.              1-0

Μυρσιναϊκός – Πηνειακός               1-0

Η Βαθμολογία (σε 16 αγώνες)

  1. Ολυμπιάδα             29-11     35
  2. Αίας Γαστ.              34-12    35
  3. Δάφνη Ανδρ.           32-18    29
  4. Λ. Αστέρας Σκουρ.  27-11    29

——————————————

  1. Κένταυρος Μαγ.  27-9    26
  2. Πέλοπας Πύργου 23-18   26
  3. Κόροιβος Κατσ. 26-31   23
  4. Πέλοπας Πελοπ.  24-29   20
  5. Απόλλων Ν.Φ. 32-30   18
  6. Λέοντες Αμαλ.   22-26     18
  7. Αχιλλέας  21-41    14

——————————————

  1. Ηλ. Βαρθολομιού11-25    13
  2. Πηνειακός            15-28    10

——————————————

  1. Μυρσιναϊκός  11-47    10

* Εκκρεμούν (και δεν υπολογίζονται) οι αγώνες:

Κένταυρος Μαγ. – Πηνειακός (θα συνεχιστεί από το 34′ και με ως τότε σκορ 3-0, σε νέα ημερομηνία που θα οριστεί)

Σκουροχώρι – Κένταυρος Μαγ. (αναβλήθηκε και θα οριστεί σε νέα ημερομηνία)

Πηνειακός – Απόλλων Ν.Φ. (αναβλήθηκε και θα οριστεί σε νέα ημερομηνία)

* Η Ολυμπιάδα Γουμέρου έχει μείον 2 βαθμούς από την περυσινή περίοδο

Επόμενη Αγωνιστική (17η)

Σάββατο 3/2 – 3.30

Σκουροχώρι – Μυρσιναϊκός

Δάφνη Ανδρ. – Πηνειακός

Κυριακή 4/2 – 3.30

Πέλοπας Πύργ. – Κένταυρος Μαγ.

Ηλειακός Βαρθ. – Αχιλλέας Νεοχ.

Κόροιβος Κατσ. – Απόλλων Ν.Φ.

Ολυμπιάδα Γουμ.- Λέοντες Αμ.

Πέλοπας Πελοπ. – Αίας Γαστ.

* Οι ημερομηνίες είναι σύμφωνα με το τωρινό πρόγραμμα της ΕΠΣΗ

Β’ ΗΛΕΙΑΣ  – Ασφάλειες Αριστογείτων

Τα αποτελέσματα  (14η αγωνιστική)

1ος Όμιλος

Πρόοδος – Αργοναύτης     2-1

Βαρβάσαινα – Ωλενιακός 2-2

ΠΑΟΚ – Ερμής Πλ.         2-1

Αμπελώνας – Διγενής      0-3 α.α.

ΑΕΚ Π. – Χειμαδιό          2-2

Βρίνα – Δόξα Ελ.            3-0

Η Βαθμολογία (σε 14 αγώνες)

Κεραυνός Βρίνας        30    34 – 17

Κεραυνός Χειμαδιού  27    32 – 15

ΠΑΟ Κακοβάτου        24   33 – 11

——————————————

ΑΕΚ Πύργου              22   22 – 15

Πρόοδος Σαλμώνης   22     17 – 20

Αργοναύτης                20    20 – 19

Ατρόμητος Βαρβάσ.  18    25 -30

Ερμής Πλατ.              17   17 – 22

Ωλενιακός                 17    21 – 28

——————————————

ΑΟ Αμπελώνας        13   20 – 26

Διγενής Χαριάς        12    11 – 16

——————————————

Δόξα Ελαιώνα          6     7 – 38

* Έναν αγώνα λιγότερο, ΑΕΚ Π. – Διγενής (την Τετάρτη 31/1)

* Ο Αμπελώνας υπολογίζεται με μηδενισμό και μείον 3 βαθμούς (λόγω μη καθόδου σε αγώνα της 14ης μέρας)

Επόμενη αγωνιστική (15η)

Σ/Κ 3/2, 4/2, 3.30 μ.μ.

Πρόοδος – ΑΕΚ Π.

Χειμαδιό – Βαρβάσαινα

Αργοναύτης – ΠΑΟΚ

Ερμής Πλ. – Βρίνα

Δόξα Ελ. – Διγενής

Ωλενιακός – Αμπελώνας 3-0 α.α.

2ος   Όμιλος

Ίφιτος Καλ. – Άφοβος Βροχ.    0-2

Αετός Αλπ. – Αετός Κέντρ.      2-2

Αίολος – Σώστι                        3-0 α.α.

Φίλιππος – Θύελλα Καρδ.       0-1

Γεράκι – Κάστρο                     5-1

Ολ. Μυρτιάς – Βάρδα 2015     1-1

Η Βαθμολογία (σε 14 αγώνες)

Εθνικός Γερακίου    30    44-20

Φίλιππος Ανδραβ.    27    31-13

Ολ. Μυρτιάς            24    26-15

——————————————

Βάρδα 2015             23    18-12

Αετός Κέντρου        23    31-35

Άφοβος Βροχίτσας  21    27-18

Ίφιτος Καλυβ.         20    22-24

Θύελλα Καρδ.         19    21-26

Αετός Αλποχ.          16    20-24

——————————————

Κάστρο                   11    21-38

Αίολος Πύργου       11   19-33

——————————————

Κέντ. Σωστίου        -1     17-42

* Ο Κέντ. Σωστίου έχει τρεις μηδενισμούς και μείον 9 βαθμούς (κι απόσυρση μετά τη 13η μέρα)

* Ο Αίολος έχει έναν μηδενισμό (για την ματαίωση του αγώνα με τη Βάρδα 2015 λόγω μη σύννομης παρουσίας γιατρού αγώνα)

Επόμενη αγωνιστική (15η)

Σ/Κ 3/2, 4/2, 3.30 μ.μ.

Ίφιτος Καλ. – Φίλιππος

Θύελλα Καρδ. – Αετός Αλπ.

Άφοβος Βρ. – Γεράκι

Κέντρο – Μυρτιά

Κάστρο – Αίολος

Σώστι – Βάρδα 2015 0-3 α. α.

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – ΑΝΟΔΟΣ και ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΣ:

* Άνοδος στην Α2 κατηγορία – Μετά τη λήξη της κανονικής περιόδου γίνονται αγώνες play offs με τη συμμετοχή των τριών (3) πρώτων σωματείων κάθε ομίλου. Με βαθμολογικό πίνακα, σε έναν (1) όμιλο ως εξής: Οι έξι (6) αυτές ομάδες μετά από κλήρωση για τη σειρά των αγώνων θα ξεκινήσουν με την παρακάτω βαθμολογία: Η πρώτη (1η) ομάδα κάθε ομίλου με εφτά (7) βαθμούς – Η δεύτερη (2η) ομάδα κάθε ομίλου με τρεις (3) βαθμούς – Η τρίτη (3η) ομάδα κάθε ομίλου με μηδέν (0) βαθμούς.

* Υποβιβασμός στη Γ’ κατηγορία – Τα δύο (2) τελευταία σωματεία κάθε ομίλου ως εξής: Ο τελευταίος του κάθε ομίλου υποβιβάζεται απευθείας, και για την άλλη μία θέση από κάθε όμιλο θα πραγματοποιoύνται αγώνες play outs τηςπροτελευταίας και της αμέσως ανώτερης βαθμολογικά ομάδας εφόσον η διαφορά μεταξύ τους είναι ίση ή μικρότερη των πέντε (5) βαθμών. Σε περίπτωση μεγαλύτερης διαφοράς η προτελευταία ομάδα υποβιβάζεται απευθείας (κι αυτή).

Γ’ ΗΛΕΙΑΣ  COUNTERPAIN

Ο Αρης Λανθίου πήρε το ντέρμπι!

Τα αποτελέσματα  της (14ης  αγωνιστικής  )

Άρης Στρεφ. – Απόλλων Σμ.          3-0

Αλφειονίδα – Άρης Δήμ.                1-2

Άρης Λανθ. – Αναγέννηση Μακρ. 1-0

Αγ. Δημήτριος – Θρίαμβος Π.       1-5

Πρίγκιπες Λεχ.- Άγ. Γεώργιος Αναβλήθηκε (θα οριστεί σε νέα ημερομηνία)

Ρεπό: Αμαλιάδα 2008

Η Βαθμολογία (σε 14 αγώνες)

Άρης Λανθίου           37     48-10

Άρης Δήμητρας        28     25-12

Αναγέν. Μακρισίων  27    37-16

Άρης Στρεφίου          23    19-7

Αγ. Γεώργιος             16     17-16

Αλφειονίδα                15    20-31

Αμαλιάδα 2008         14    21-23

Πρίγκιπες Λεχ.          14    23-31

Θρίαμβος Π.              11    27-25

Αγ. Δημήτριος           5     10-41

Απόλλων Σμίλα         1     11-46

* Ο Θρίαμβος έχει μείον 2 βαθμούς από την περυσινή περίοδο

* Ο Απόλλων Σμίλα έχει έναν μηδενισμό και μείον 3 βαθμούς λόγω μη καθόδου σε αγώνα

* Ρεπό για τον β’ γύρο έχουν κάνει: Αγ. Δημήτριος, Θρίαμβος, Αμαλιάδα 2008

* Έναν αγώνα λιγότερο, Πρίγκιπες Λεχ.- Άγ. Γεώργιος

Επόμενη αγωνιστική (15η)

Κυριακή 4/2

Αλφειονίδα – Άρης Στρεφ.

Άρης Δήμ. – Πρίγκιπες Λεχ.

Άγ. Γεώργιος – Άρης Λανθ.

Αμαλιάδα 2008 – Αγ. Δημήτριος

Αναγέννηση Μακρ. – Θρίαμβος Π.

Ρεπό: Απόλλων Σμ.

Όλη η επικαιρότητα