Γ Εθνική

Τσιλιβή – Ολυμπιακός Ζαχάρως 3-1: Κατώτερος των περιστάσεων στη Ζάκυνθο

Την πρώτη του φετινή ήττα στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής γνώρισε χθες στη Ζάκυνθο  ο Ολυμπιακός Ζαχάρως που δεν βρέθηκε σε καλή μέρα με αποτέλεσμα να χάσει με 3-1 από το Τσιλιβή για την δεύτερη αγωνιστική του 7ου ομίλου..

Η ομάδα του Άρη Ρουμελιώτη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα υποχρεώθηκε σε παθητικό ρόλο και παρά το γεγονός πως ισοφάρισε προσωρινά με τον Παναγόπουλο το γκολ του Αμαραντίδη, στη συνέχεια δέχτηκε δύο τέρματα μέσα σε διάστημα οκτώ λεπτών με αποτέλεσμα να φύγει με άδεια χέρια από το νησί του Ιονίου.

Ο αγώνας

Μετά τα πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο, στο οποίο γενικά, ο Ολυμπιακός πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, το Τσιλιβή ανέβασε ρυθμούς και δημιούργησε την πρώτη καλή στιγμή του ματς στο 13’ όταν ο Βερνάρδος μπήκε από αριστερά και σούταρε αλλά ο Καπετανάκης του είπε «όχι!» Δυο λεπτά αργότερα μάλιστα, το σκηνικό επαναλήφθηκε με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να νικά ξανά τον Βερνάρδο και να διώχνει σε κόρνερ το σουτ που επιχείρησε ο τελευταίος. Οι γηπεδούχοι τελικά άνοιξαν το σκορ στο 26’ όταν ο Αμαραντίδης μπήκε στην περιοχή  και αφού πήρε τις κόντρες με κοντινό σουτ έγραψε το 1-0. Στο 38’ η μονομαχία Καπετανάκη – Βερνάρδου συνεχίστηκε, και ο πορτιέρο της Ζαχάρως έδιωξε στην κλειστή του γωνία το σουτ του ποδοσφαιριστή των Ζακυνθινών, με το 1-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Η επανάληψη ξεκίνησε με νέα μεγάλη φάση για το Τσιλιβή αφού στο 49’ ο Λιβέρης έβγαλε κάθετη πάσα στον Βερνάρδο ο οποίος μπήκε μόνος στην περιοχή αλλά άνοιξε την μπάλα με αποτέλεσμα να βγει άουτ όμως στο 57’ ο Ολυμπιακός Ζαχάρως στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία που δημιούργησε στο ματς ευτύχησε να ισοφαρίσει με το ωραίο πλασέ του Παναγόπουλου για το 1-1. Το Τσιλιβή πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ στο 70’ όταν ο Λιβέρης βρήκε κάθετα Βερνάρδο ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ αυτή τη φορά νίκησε τον Καπετανάκη για το 2-1.  Στο 78’ μάλιστα, οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε τρίτο γκολ μετά την παράλληλη πάσα του Γεωργίου και το εντυπωσιακό τακουνάκι του Γκέκα ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καπετανάκη για το τελικό 3-1.

Οι συνθέσεις

ΤΣΙΛΙΒΗ: Χαρακτινός, Μπατσής, Γκέκας, Λιβέρης, Κόκας (83’ Μπαγιαμλλάρη), Μούτσα, Νταφέ (62’ Μ. Μαρούδας), Γεωργίου, Αμαραντίδης (71’ Ελέζι), Παναγιωτίδης, Βερνάρδος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΖΑΧΑΡΩΣ: Kαπετάνακης, Γκούσκος, Χριστόπουλος, Κατελούζος, Τσίτσος, Καλατζής, Κανάνι, Καπλάνης, Ηλιόπουλος, Παναγόπουλος, Κακολύρης (63’ Σκούρτας)