Αθλητισμός

Τσιτσιπάς: Πανηγυρική πρόκριση στα προημιτελικά του Monte Carlo Masters

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 2-0 σετ του Λάσλο Τζέρε και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Monte Carlo Masters

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να λυγίσει σε 1 ώρα και 52 λεπτά τον Λάσλο Τζέρε με 2-0 σετ και να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά του Monte Carlo Masters.

Ο έλληνας τενίστας ξεκίνησε δυνατά παίρνοντας το προβάδισμα, ωστόσο ο Σέρβος αντέδρασε αμέσως και ισοφάρισε.

Στο 1ο σετ οι δύο αθλητές πήγαιναν μαζί, διατηρώντας τα σερβίς τους, μέχρι το 5-5, εκεί όπου ο Στέφανος έκανε το 6-5 και με μπρέικ κατέκτησε το 1ο σετ με 7-5.

Παρόμοιο σκηνικό και στο 2ο σετ. Ο Τσιτσιπάς πήρε το πρώτο γκέιμ στο σερβίς του, ο Σέρβος απάντησε με τον ίδιον τρόπο και αυτό συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του σετ, που βρήκε τους δύο αθλητές σε απόλυτη ισορροπία (6-6).

Ο αγώνας οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, εκεί όπου ο Τζέρε δεν πατούσε καλά, κάτι που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Στέφανος και πήρε τη νίκη και μαζί την πρόκριση για τα προημιτελικά.